Premiér Fico si môže popularitu udržať, aj keď bude škrtať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert fico
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica sa už v stredu postaví pred poslancov NR SR, aby požiadala o schválenie Programového vyhlásenia vlády.

Keďže sa líder Smeru môže v snemovni oprieť o pohodlnú väčšinu, neočakáva sa, že by mohla opozícia tento krok nejakým spôsobom skomplikovať.

Opozícia kritizuje Programové vyhlásenie vlády ako veľmi všeobecné, nudné a bez ambícií.

Dá sa očakávať, že Ficova vláda bude musieť pri konsolidácii verejných financií pristúpiť k nepopulárnym opatreniam, ako je napríklad zvyšovanie daní. Pre Fica a jeho stranu tak bude najdôležitejšie, aby tieto kroky dokázali vysvetliť svojim voličom.

„Pre časť slovenskej spoločnosti, ktorá s nevôľou spomína na nedávne obdobie vlády jednej „štátostrany“ je aktuálna situácia ťažko stráviteľná,“ uviedol pre portál Webnoviny.sk politológ Martin Klus z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a pokračoval: „Aj preto sa Robert Fico pokúsil ešte pred zostavením vlády v prvom rade rozptýliť dohady o podobnosti týchto období napr. novou formou komunikácie s médiami, kreovaním zvláštnej vlastnej tieňovej vlády či Rady solidarity a rozvoja a nakoniec aj umierneným vystupovaním voči opozícii, či smerom navonok (napr. voči Maďarsku). Predpokladám, že v takomto duchu bude pokračovať aj minimálne prvých 100 dní od schválenia programového vyhlásenia vlády v NR SR.“

Útoky na bohatých

Smer
Foto: SITA/AP

Keďže sa Smer považuje za ľavicovú stranu, prípadne „uťahovanie opaskov“ budú najcitlivejšie vnímať práve jeho voliči.

Fico sa tak nevyhne vysvetľovaniu potreby znižovania verejných výdavkov, prehodnoteniu sociálnych dávok, či zvyšovaniu daní.

Politológ si myslí, že rétoriku lídrov Smeru z predvolebnej kampane bude používať aj novozvolená vláda: „Nakoľko sa kampaň Smeru-SD viedla o. i. v duchu „bohatým brať, chudobným dávať“, tak usudzujem že najmä verbálne útoky na najbohatšie vrstvy obyvateľov, ale aj niektoré skupiny právnických osôb, môžu byť dôležitým zjemňovacím prvkom. Viem si predstaviť, že by sa to nieslo na základe hesla ‚opasky si uťahujeme všetci, ale niektorí podstatne viac ako ostatní.’“

Počet nestraníkov je sklamaním

Robert fico
Foto: SITA/Lukáš Macek Foto: SITA/Lukáš Macek

Pre Klusa je počet nestraníkov a odborníkov v novej vláde sklamaním a avizovaná snaha o odbornosť na neho viac pôsobí, ako snaha o zachovanie si imidžu prodemokratickej strany.

„Myslím, že pôvodné úvahy v tejto súvislosti buď neboli myslené celkom vážne a Robert Fico sa len pokúšal o upokojenie časti verejnosti po prvom šoku z faktu, že máme jednofarebnú vládu, alebo jednoducho neustál tlaky rôzneho charakteru zvnútra strany,“ vysvetlil Klus pre Webnoviny.sk.

Premiér Fico po voľbách v roku 2006 tvrdil, že do troch minút odvolá každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu. Tieto sľuby nakoniec nenaplnil. Aj preto je dnes v podobných vyhláseniach zdržanlivejší. Avšak zostavenie vlastnej tieňovej vlády podľa Martina Klusa jasne poukazuje na to, že je pripravený vyvodzovať okamžité personálne dôsledky v prípade zlyhania ministrov.

Opozícia sa hľadá

Do kariet mu hrá aj roztrieštenosť parlamentnej opozície. Tá síce kritizovala všeobecnosť programového vyhlásenia vlády, no stále medzi sebou hľadá lídra, ktorý by bol Robertovi Ficovi tvrdým protihráčom.
Jan figel
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Hádky a vzájomné nezhody umocňujú znechutenie stredopravého voliča z politiky i po parlamentných voľbách.

„Pomohla by najmä osobná sebareflexia lídrov týchto strán, čo sa doposiaľ udialo len v SDKÚ-DS, kde to však už má prvky pudu sebazáchovy pre túto politickú stranu. Nemôžu sa predsa po takomto volebnom výsledku tváriť, že sa nič nestalo,“ predpokladá Klus, pričom formovanie pravice bude podľa neho behom na dlhé trate: „Uvidíme, ako dopadnú voľby lídra SDKÚ-DS a aké budú ďalšie procesy v SaS či KDH. Zatiaľ som však skôr skeptický pokiaľ ide o ich šance v krátkodobej budúcnosti obrátiť verejnú mienku v ich prospech.“

Premiér Fico bol už v rokoch 2006 – 2010 jediným premiérom v histórii SR, ktorý v čase výkonu mandátu nestrácal na popularite a dokázal, že je mimoriadne dobrý stratég pri komunikácii s verejnosťou na základe jej očakávaní. Podľa Klusa tomu nebude inak ani v tomto volebnom období, hoci mierny pokles popularity môže očakávať. Dôvodom budú veľké očakávania časti verejnosti, ktoré je nereálne naplniť v najbližšom období.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KlusRobert Fico