BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Slová pápeža Františka o homosexuáloch nezmenia na hlboko diskriminujúcej praxi katolíckej cirkvi voči gejom, lesbám a ženám nič, myslí si to riaditeľ občianskeho združenia Iniciatíva Inakosť Martin Macko.
Ako pre agentúru SITA ďalej v stanovisku napísal, ide o kozmetickú zmenu v rétorike. Pápež František sa v pondelok 29. júla zastal homosexuálne orientovaných ľudí.
Urobil tak po tom, ako sa vrátil z Brazílie. Gejovia a lesbičky by podľa neho nemali byť „súdení“ ani „odsúvaní na okraj“. Zároveň vyzval na väčšie zapojenie žien do aktívneho cirkevného života.
Snaha biskupov nanútiť postoje
Diskriminačnú prax je u nás možné „udržiavať len vďaka špeciálnym privilégiám cirkvi, ako je vyňatie spod pôsobnosti antidiskriminačného zákona,“ tvrdí Macko.
Slovenskí biskupi sa podľa neho sústavne snažia nanútiť svoje postoje celej spoločnosti. Ako príklad menuje pripomienky Konferencie biskupov Slovenska k celoštátnej stratégii ľudských práv, o ktorých informoval 26. júla denník Pravda.
Biskupi žiadali listom ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby stratégia neobsahovala ani zmienku o právach homosexuálov. Zmiernenie rétoriky a dôraz na neodsudzovanie ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou by ale úspechom podľa šéfa Inakosti bolo.
„Ak je osoba homosexuálna a hľadá Boha a má dobrú vôľu, kto som ja, aby som ju súdil?“ pýtal sa na tlačovej konferencii vo Vatikáne pápež. Jeho slová analytici označili za prelomové a v kontraste s tým, čo hlásal jeho predchodca Benedikt XVI. Gejovia by podľa Františka „nemali byť odsúvaní na okraj, ale musia byť včleňovaní do spoločnosti“.
Musíme byť bratia
Pápež však skritizoval takzvanú „homosexuálnu loby“, ktorá podľa neho nemá čisté úmysly. „Problém nie je v (sexuálnej) orientácii,“ vyhlásil. „Musíme byť bratia. Problémom je lobovanie za túto orientáciu, lobovanie chamtivých ľudí, politické lobovanie, slobodomurárske lobovania, toľko veľa lobistických skupín. Toto je horší problém,“ dodal.
František sa venoval aj otázke žien v cirkvi. Ich vysväcovanie za duchovných síce odmietol, prihovoril sa však za väčšie zapojenie príslušníčok nežného pohlavia do práce vnútri cirkvi. „Nemôžeme obmedzovať úlohu žien v cirkvi,“ vyhlásil.