Predseda ÚNMS nevidí dôvod na svoje odvolanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Úradu pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo SR Peter Lukáč si je vedomý svojej zodpovednosti voči vláde, no nevidí dôvod na svoje odvolanie. V reakcii na materiál „Návrh na riešenie súčasných hlavných problémov dostavby Cyklotrónového centra SR“, v ktorom minister hospodárstva avizuje predloženie návrhu na odvolanie súčasného predsedu úradu, to pre agentúru SITA uviedol samotný úrad.

„Predseda úradu je pripravený vláde kedykoľvek predložiť odpočet svojich aktivít súvisiacich s problematikou centra, ktorý preukáže, že úrad pri riešení tejto problematiky nezostal pasívny a iniciatívne vyvíjal aktivity smerujúce k riešeniu tohto zložitého problému, pričom musel vychádzať z existujúcich, pre Slovensko nie práve optimálnych zmluvných vzťahov uzavretých v predchádzajúcom období,“ dodal.

Súčasné vedenie úradu má pritom za to, že keby sa k riadeniu projektu pristupovalo rovnako zodpovedne už od začiatku, už by bol ukončený a Cyklotrónové centrum SR by bolo niekoľko rokov v prevádzke. Ako zároveň k materiálu „Návrh na riešenie súčasných hlavných problémov dostavby Cyklotrónového centra SR“ poznamenal úrad, víta všetky aktivity, ktoré smerujú k nájdeniu najlepšieho riešenia situácie v

„Existuje niekoľko alternatív možného riešenia. Uspokojivé riešenie však nie je možné dosiahnuť, ak toto bude ponechané len na samotnom úrade bez súčinnosti ďalších rezortov a vyžaduje si multirezortný prístup. Aj napriek tomu sa úrad hlási k tejto úlohe a aktuálne pripravil materiál (do skráteného medzirezortného pripomienkového konania bol predložený 16. októbra 2009 – pozn. redakcie) reagujúci na súčasnú situáciu, v ktorom navrhuje celý postup riešenia problematiky centra rozdeliť do niekoľkých etáp,“ skonštatoval na záver úrad.

Situácia ohľadne dostavby Cyklotrónového centra SR je kritická. Konštatuje sa to v materiáli, ktorým by sa v blízkej budúcnosti mala zaoberať vláda. Dôvodom je trojročná stagnácia projektu a nedostatok finančných prostriedkov. Kompetentní pritom zo súčasnej situácie vinia aj Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, ktorý má celý projekt v gescii.

„Napriek tomu, že vláda uvoľnila značné finančné prostriedky a uložila viaceré termínované úlohy na zabezpečenie dokončenia projektu, úrad problematiku centra nielenže do dnešnej doby nevyriešil, ale projekt dostal do oveľa horšieho stavu, než bol pôvodne,“ uvádza sa v návrhu na riešenie súčasných hlavných problémov dostavby centra. Podľa dotknutých subjektov to však nie je problém samotnej inštitúcie, ale jej súčasného vedenia.

„Dôvod na zmenu garanta vlastne ani nie je, nakoľko sa projekt na Úrade pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR úspešne realizoval viacej než 10 rokov,“ píše sa v materiáli k možnému presunu projektu pod iný subjekt. Vzápätí sa však dodáva, že v ostatných dvoch rokoch nenastal v jeho realizácii žiadny pozitívny posun a zo strany úradu ani nebol záujem hľadať spoločné riešenia.

Problémy s realizáciou projektu teda podľa materiálu nastali až po nástupe súčasného vedenia a jeho pokračovanie je teda možné iba za predpokladu, že v ňom vláda rozhodne o zásadných personálnych zmenách. Minister hospodárstva preto predloží návrh na odvolanie súčasného predsedu úradu Petra Lukáča.

Správa zároveň informuje, že na základe výsledkov rokovaní je z ruskej strany záujem dokončiť proces dostavby Cyklotrónového centra SR za spoluúčasti Slovenska. Ruská strana už potvrdila, že je pripravená dodať príslušnú technológiu, pričom navrhla aj možnosť dofinancovať dostavbu v prípade, ak Slovensko nebude mať k dispozícii dostatok finančných zdrojov.

„Vzhľadom k obojstrannému záujmu dokončiť výstavbu centra, berúc pritom do úvahy celosvetovú finančnú a hospodársku krízu, ponuka ruskej strany dofinancovať projekt pravdepodobne predstavuje v súčasnosti jediné, optimálne riešenie celého problému,“ konštatuje materiál. Jednou z možností riešenia dostavby by pritom mohlo byť vytvorenie spoločného slovensko-ruského podniku.

Správa upozorňuje aj na problém s generálnym dodávateľom technológií a prác na projekte – spoločnosťou Technomedexport. Navrhuje jej dať záruku na uhradenie pohľadávky, ktorá vznikla nefinancovaním prác na projekte. Firma totiž pripravuje arbitrážne konanie, je ale pripravená počkať s predložením sporu súdu v prípade, ak ju slovenská strana

Pohľadávka by sa mala pokryť disponibilným zostatkom z prostriedkov zadlženosti Ruskej federácie voči Slovensku. Ak to nebude stačiť na zaplatenia aspoň jednej štvrtiny pohľadávky, bude podľa materiálu potrebné uhradiť chýbajúcu časť finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu.

Cyklotrón má na Slovensko v rámci deblokácie dlhu dodať Rusko. Prvá zmluva o dodávke bola podpísaná ešte v roku 1996. Začiatkom tohto roku bol na vládu predložený dokument o realizácii projektu Cyklotrónového centra SR. Rokovanie o ňom však vláda prerušila. Dôvodom bol nedostatok finančných prostriedkov. Na dokončenie sú totiž potrebné viac ako 2 mld. Sk (66,387 mil. €).

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať