Od minulého roka ako Národná kriminálna agentúra (NAKA) spustila akcie s názvom Búrka, Víchrica, Božie mlyny, Očistec, Judáš či naposledy Mýtnik, sa hojne k zadržaným a obvineným funkcionárom vyjadruje bývalý premiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico. Jeho arzenál reakcií možno zhrnúť tak, že väzba sa používa ako nástroj nátlaku a že ide o politicky motivované trestné stíhania.
Fico si v politike rokmi získal povesť, že sa vie svojich lojálnych ľudí zastať. Je otázkou, prečo sa prihovára za ľudí, ktorí čelia stíhaniu pre trestné činy korupcie či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Kolíková Ficove tvrdenia odmieta, súdy nerozhodujú na základe politických objednávok
„Trápenie“ väzbou
Šéf Smeru tvrdo kritizuje súčasnú vládu a orgány činné v trestnom konaní za zadržanie bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Hovoril, že ju vo väzbe „toľko trápili“ až začala rozprávať. Väzbu označil za „mučiaci nástroj“.
K prípadu bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru predseda Smeru vyhlásil, že nie je dôvod, aby bol vo väzbe. Keď skončilo v putách bývalé vedenie polície na čele s niekdajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom, Fico povedal, že ak „zlyhali, nech sú za to potrestaní“. Zároveň však zdôrazňoval, že „trištvrte z týchto vecí je politicky objednaných“.
Podnikateľ Brhel odmieta všetky obvinenia, svoju nevinu chce preukázať
Naposledy cez víkend Fico v televízii TA3 hovoril o tom, že zadržanie bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho bolo politickou objednávkou. Imrecze mal pripravovať miliónové IT tendre šité na mieru pre firmu, za ktorou je aj údajný mecenáš Smeru Jozef Brhel.
Povedz na Fica, povedz na Kaliňáka
Podľa Fica obvinenia sa dejú na politický pokyn a opozícia je kriminalizovaná. „Obvinení sú vydieraní dĺžkou väzby a prepadnutím celého majetku,“ vyhlásil. Podľa neho vo väzbe, sú „mnohí politickí väzni“ a „vyťažujú ich tam – povedz na Fica, povedz niečo na Kaliňáka“.
Vlani ešte premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti komentoval policajné akcie. „Kičura. Kožuch. Kvietik. Makó. Kováčik. Krajmer. Gašpar. Hraško … a desiatky iných priateľov Petra Pellegriniho a Roberta Fica si užívajú špeciálnu opateru strážcov zákona,“ písal Matovič.
V súčasnosti už predseda vlády takéto komentáre nepíše. Zrejme, aby nedával do rúk „náboje“ politickým odporcom.
Komunikačná stratégia
Sociológ Václav Hřích z agentúry AKO hovorí, že za Ficovým postojom k obvineným funkcionárom z jeho éry možno hľadať komunikačnú stratégiu, ktorou sa vyhraňuje voči krokom súčasnej vlády.
„Jednou z tém je boj proti korupcii a vieme, že jednotliví vládni predstavitelia sa chvália, aké úspechy sa dosiahli. Robert Fico sa vymedzuje proti tomu, čím sa chváli Igor Matovič a jeho vláda. Kdekoľvek na svete je to legitímna opozičná komunikačná taktika,“ zhodnotil Hřích.
Sociológ pripomenul, že dôveryhodnosť súčasného vedenia štátu „pokrivkáva“ a keď niekto kritizuje vládne opatrenia, tak nemalej časti populácie to môže byť sympatické.
Podľa Hřícha je však otvorené, ako bude Ficom zvolený prístup fungovať. „Nevieme, či to bude fungovať aj v kroku B a prinesie mu to nejakých voličov,“ dodal sociológ.
Efekt martýra
Politológ Tomáš Koziak za Ficovým postojom k obvineným bývalým funkcionárom vidí osobný rozmer, pretože mal k nim v minulosti blízko. „Druhý dôvod je, že problém majú títo ľudia za vlády, voči ktorej sa Fico ostro vymedzuje, a to je súčasť jeho politickej pozície,“ povedal politológ.
Podľa Koziaka šéf Smeru potrebuje zvýšiť nedôveru ľudí voči súčasnej vláde napríklad tým, že sa pokúsi urobiť zo zadržaných martýrov.
„Póza martýra na voliča na Slovensku zaberá. Čiastočne sa mu to podarilo pri policajnom generálovi Milanovi Lučanskom. Teraz to skúška pri ostatných obvinených, keď poukazuje na podmienky väzby. Odvráti sa tým pozornosť od samotných skutkov a obráti hnev ľudí proti Matovičovej vláde,“ zhodnotil politológ.
Koziak si myslí, že šéf Smeru aktuálne vedie boj aj o svoje politické prežitie. „Momentálne je vnímaný ako bezúhonný človek, ktorý neurobil nič, čo by bolo v rozpore so zákonom. Toto sa však môže zmeniť, lebo okruh ľudí, ktorí sa dostávajú do väzby je už v blízkosti Roberta Fica,“ poznamenal politológ.
Pellegrini zvolil opatrnejší prístup
Proti vlne zatýkania sa rovnako ako Fico nepostavil jeho bývalý stranícky kolega, dnes šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Na policajné akcie zväčša reaguje sloganom – padni komu padni. Aj on však úmrtie bývalého policajného prezidenta Lučanského tvrdo kritizoval. Jeho strana hovorila o pretekoch v zatýkaní, ktoré sú predmetom politického boja.
Podľa Koziaka sa Pellegrini správa opatrnejšie preto, že sa snaží byť otvorenou bránou aj pre koaličných voličov. Politológ si myslí, že Pellegrinimu sa bude ťažšie vyrovnávať s kauzou poslanca Hlasu Petra Žigu, ktorý je obvinený z podplácania. Ten sa následne stiahol z tlačových konferencií strany.
„Určite to nebude Pellegrini nazývať politickým procesom, lebo mu ide o politickú značku, ktorá má byť iná ako Robert Fico,“ dodal Koziak.