14. mája (WEBNOVINY) – Čas, kedy si ľudia ľahnú do postele, ovplyvňuje ich zdravotný stav a to aj bez ohľadu na to, ako dlho spia, zistili kórejskí vedci. Najnovšia štúdia, ktorá bola publikovaná vo vedeckom magazíne Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, odhalila, že ranné vtáčatá trpia menším počtom zdravotných problémov, čo sa prejavuje najmä vo vyššom veku.
Ranné vtáča doskáče ďalej
Štúdia sa zamerala na ľudí vo veku 47 až 59 rokov, ktorých rozdelili do troch skupín. Kým prvá skupina chodila skoro spať a skoro vstávala, druhá si líhala do postele neskoro a ráno sa neskôr budila. Tretia skupina, ktorá zahŕňala ľudí nepatriacich ani k jednému z chorontypov, slúžila ako kontrolná.
Porovnávaním skupín a ich životných štýlov vedci zistili, že ženy, ktoré sa radia k „sovám“, majú tendencie k väčšiemu výskytu tuku v oblasti brucha a hrozí im riziko metabolického syndrómu. U mužov z rovnakej skupiny zasa narastal výskyt cukrovky a rapídnejší úbytok svalovej hmoty. Večerné typy mali vo všeobecnosti vyššie percento telesného tuku ako aj vyššiu hladinu nebezpečných triglyceridov v krvi.
Takto sa to podarí
Prispôsobiť životný štýl skorému rannému vstávaniu je pre nočné typy náročné, vedci však poskytli niekoľko rád. Patrí k nim presné nastavenie budíka na skoršiu hodinu, ktoré treba dodržiavať aj cez víkendy. Novému zvyku treba podriadiť aj denný režim. Po niekoľkých dňoch by si telo malo zvyknúť a vďaka únave samo prirodzene signalizovať potrebu spánku v skoršiu hodinu.
Prieskum dokázal, že najideálnejší čas na zaspávanie je medzi desiatou hodinou a polnocou. Dôležitou súčasťou večerného rituálu je aj vypnutie elektronických prístrojov aspoň hodinu pred spaním, pomáha aj čítanie, kamilkový čaj, správny matrac a vankúš a chladnejšia teplota v spálni.