Voda z vlastnej studne je ako zlatý poklad, ktorý vám prenechali vaši predkovia. Môže sa však zmeniť aj na nočnú moru. Studne totiž nie sú kontrolované tak ako pitná voda zo spoločného vodovodu a tak vás môže potrápiť vysoký podiel baktérií, ale aj železitá voda.
V prípade, že hlavný zdroj vody pre vašu domácnosť je studničná voda, teda čerpáte vodu priamo z prírody, je vhodné pre tento účel použiť filter na vodu zo studne, ktorý ochráni zdravie celej vašej rodiny. Studňa môže byť znečistená kúskami hrdze, odumretými organizmami alebo nevhodným pomerom minerálov, ktoré sú z dlhodobého hľadiska škodlivé. Ale môže sa v nej nachádzať aj E.coli, ktorá v krajnom prípade ohrozuje život.
Vodné filtre si poradia nielen s baktériami a vírusmi, ale aj s hrubými nečistotami, ako je piesok, hlina, kal. Okrem toho nie je pre nich problém ani nadmerne železitá voda. Zabezpečia, že sa k vám dostane kvalitná pitná voda bez zápachu a s neutrálnou chuťou.
Príčiny znečistenia studne
Zdroj vody v studni leží hlboko pod povrchom zeme a voda sa v ňom hromadí z dažďa, ktorý prechádza cez zeminu a kamene. Môže rozpúšťať minerály a rôzne iné látky, ktoré sa nachádzajú v pôde, keďže pod zemou sú obvykle skryté rôzne potrubia, káble, ale aj odpady. Takto negatívne ovplyvňuje nielen chuť, ale aj bezpečnosť vody zo studne.
Pokiaľ si studňu hĺbite sami, môžete sa týmto miestam vyhnúť a zachovať od nich dostatočnú vzdialenosť. Ak vám však studňa ostala po predošlých majiteľoch, môže sa nachádzať blízko žumpy, septiku alebo kanalizačnej prípojky. Nečistoty presakujúce cez pôdu môžu mať vážne zdravotné následky, ktorým sa určite chcete vyhnúť.
Na čo testujeme vodu zo studne?
Test vody zo studne okrem iného zisťuje prítomnosť takzvaných koliformných baktérií, medzi ktoré patrí aj spomínaná baktéria E.coli. Okrem toho je vykonaný chemický rozbor vody, v ktorom je zisťovaný obsah vápnika, horčíka, dusíka a sodíka spoločne s obsahom železa a mangánu. Tieto látky sa vo vode prejavujú ako usadeniny alebo ako škvrny po odparení vody z nádoby alebo z tkaniny. Vďaka takémuto testovaniu zistíte, či budú kvôli vode hrdzavieť potrubia alebo či obsah minerálov a solí zaťaží váš organizmus.
Mýty o vode zo studne
Voda zo studní je často používaná iba na zalievanie záhrady, pranie alebo na napájanie zvierat. Aj cez tieto činnosti sa však môže jej obsah dostávať až do vášho organizmu, napríklad z nedostatočne umytej zeleniny zo záhradky. Preto je vhodné okrem detailného testu vykonaného odborníkmi používať aj jednoduchý prúžkový test vody.
Aj keď ide o dar prírody, voda zo studne nie je pramenitá voda. Vyviera v prostredí, ktoré je zastavané a tým pádom omnoho viac znečistené. Neporovnávajte ju teda s lesnými alebo horskými prameňmi.
Ďalším častým argumentom, prečo bez obáv používať a piť vodu zo studne je skúsenosť predošlých generácií. To, že zo studne kedysi pil váš dedo a „nič sa mu nestalo“, neznamená, že je voda aj dnes bezpečná. Rozvoj spoločnosti so sebou priniesol znečistenie, aké sme pred niekoľkými desaťročiami nepoznali.
Napokon nepredpokladajte, že kvalitu vody spoznáte iba podľa jej chuti a vône. Tieto dve vlastnosti sú pri určovaní pitnosti vody veľmi nápomocné. Ale niekedy voda chutí dobre, nezapácha, a napriek tomu môže spôsobiť zdravotné alebo iné problémy. Preto odporúčame vodu testovať aspoň raz ročne.
Okrem toho testujte vodu zo studne aj keď:
- sa v okolí studne stavala veľká stavba alebo nejaký objekt,
- v susedstve niekto používa chemikálie alebo opravuje autá, mení oleje a podobne,
- bola vo vašej obci povodeň,
- má niekto vo vašej domácnosti dlhodobé problémy s trávením,
- máte poškodený
Informačný servis