Pre novelu o obaloch nevylučujú zvyšovanie cien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod
Foto: SITA/Juraj Roščák

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Novela zákona o obaloch, ktorá bude platiť od mája, robí z obchodníkov policajtov v tomto štáte. Sú o tom presvedčení predstavitelia Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR SR). Nevylučujú ani zvýšenie cien, ktoré si plnenie ustanovení vyžiada.

Obchodníkom sa nepáči, že keď si kúpia tovar v obale od dodávateľa, ktorý nie je evidovaný v registri povinných osôb na ministerstve životného prostredia a neplatí poplatky za obaly v súvislosti zo zákonom o odpadoch, budú ich po novom musieť platiť oni.Ak tak obchodník neurobí, hrozí mu pokuta až do výšky 330 tisíc eur, čo pre drobného obchodníka znamená zadlženie aj pre ďalšie tri – štyri generácie jeho rodiny,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak. Register je podľa neho neprofesionálne riadený, neúplný a nedá sa z neho prísť k údajom o povinných osobách, ktorými sú dodávatelia tovarov v obaloch, plniči a baliči. Z odhadovaných šesť až 10 miliónov týchto subjektov je ich v registri k dnešnému dňu zhruba 1 600. Ministerstvo životného prostredia si roky nevie urobiť poriadok,“ zdôraznil Konštiak. „Nechápem, prečo my máme platiť pokuty za to, že niekto si neplní povinnosti,“ podotkol.

Obchodníci pri uzatváraní zmlúv, ktoré budú pre zákon o neprimeraných obchodných podmienkach revidovať v čase od 1. mája do 30. septembra, musia sledovať či sú dodávatelia zaregistrovaní alebo nie. „Register pritom nie je úplný, problémy budú mať všetci, obchodníci aj výrobcovia,“ je presvedčený Martin Katriak z právnej a legislatívnej sekcie Zväzu obchodu a cestovného ruchu. Podľa neho sa totiž tí slovenskí výrobcovia, ktorí nebudú v registri, nedostanú na zoznam dodávateľov obchodníkov. „Je to v rozpore s tým, čo vlády hlásajú, aby sme podporovali slovenských výrobcov,“ vyhlásil. Kateriak vníma toto ustanovenie zákona ako „pokračovanie akéhosi ťaženia všetkých politických garnitúr proti obchodu.“ Nepáči sa mu, že rezort životného prostredia alebo ním poverené osoby namiesto toho, aby urobili „dozor,“ prenášajú túto povinnosť na obchodníkov.Prináša to aj zvýšené náklady a nejako sa s nimi budeme musieť vyrovnať, budeme ich prenášať tam, kde sa nám vrátia, obchody nie sú sociálny ústav,“ zdôraznil. Pripomenul tiež, že obchody nie sú stavané na to, aby robili zberné suroviny. Ako dodal, toto ustanovenie v novele, ktorá v mnohých iných veciach vyšla v ústrety praxi, vnímajú obchodníci ako skrivodlivosť.

Predstavitelia Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR sú rozhodnutí obrátiť sa na nový parlament, aby situáciu riešil. „Teraz to už nestihneme,“ skonštatoval Katriak. Nových poslancov oslovia v auguste alebo v septembri. Ministerstvo životného prostredia, ktoré je autorom novely zákona, na združenie nereaguje.

Zmena novelou nastáva aj pre obchodníkov s prevádzkou od 100 do 200 metrov štvorcových. Obchodov, ktoré sú povinné predávať ten istý nápoj vo vratných aj nevratných fľašiach, bude od mája menej. Kým doteraz mali túto povinnosť všetky prevádzky nad 100 metrov štvorcových, po novom sa táto povinnosť bude vzťahovať iba na prevádzky nad 200 metrov štvorcových. Nový zákon výrazne zvyšuje hornú hranicu pokút za nedodržanie jeho ustanovení. Kým predtým to boli sankcie do 166 tis. eur, po novom to bude do 332 tis. eur.

Podľa zástupcu environmentálnej politiky Ľubomíra Augustína z Tanzer consulting je nový zákon lepší ako predchádzajúci a posúva ďalej environmentálnu latku. Pripomenul, že Slovensko nie je v súčasnosti s plnením limitov v oblasti obalov na tom v rámci Európskej únie veľmi dobre a do roku 2012 by ich malo splniť.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Konštiak