BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Systém hlasovania je jednou z odlišností sobotňajších komunálnych volieb. V porovnaní s júnovými voľbami do Národnej rady SR, kde je podielové hlasovanie, platí pre obecné voľby väčšinový volebný systém, pre médiá to uviedla počas dnešnej tretej záverečnej skúšky predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. „To znamená, že je zvolený ten kandidát, ktorý získa relatívnu väčšinu hlasov, nie absolútnu,“ povedala Benkovičová.
Ústredná volebná komisia voličov upozorňuje, aby si pri hlasovaní všímali, koľko poslancov je potrebné zvoliť do ich zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený na hlasovacom lístku. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je na ňom uvedených. Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov, bude hlasovací lístok neplatný. Pri voľbe starostu a primátora sa dá zakrúžkovať len jeden kandidát. Krúžkuje sa vždy poradové číslo pri mene kandidáta uvedené pred jeho menom. Iné vyznačenie kandidáta ako krúžkovaním nie je platné. Voliči tak dostanú dva volebné lístky – jeden na starostu alebo primátora a druhý na voľbu poslancov ich obecného či mestského zastupiteľstva. Výnimkou sú iba mestá Bratislava a Košice, kde budú obyvatelia voliť svojich komunálnych zástupcov na úrovni celého mesta a aj vo svojej mestskej časti, dostanú teda štyri hlasovacie lístky.
„Celkový počet obcí na Slovensku je 2 926, ale len v 2 920 sa budú konať voľby starostu týchto obcí. Znamená to, že v šiestich obciach na Slovensku nebola postavená kandidačná listina na voľby starostov,“ informovala dnes médiá šéfka štatistiky, nespresnila však, o ktoré obce ide. Dodala, že „o tých 2 920 miest sa uchádza 8 657 kandidátov“. Ako pre agentúru SITA povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová, počet kandidátov sa ešte môže zmeniť, znížiť ho môže aj odstúpenie alebo i úmrtie kandidujúceho.