BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVNY) – Dôsledné celoživotné cvičenie chráni srdcový sval v starobe do takej miery, že svojou funkčnosťou dokonca prekonáva srdcia mladých ľudí žijúcich sedavým spôsobom života.
Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov, ktorej výsledky podčiarkujú význam pravidelného cvičenia. Výsledky prvého výskumu zaoberajúceho sa vplyvom rôznej úrovne celoživotného cvičenia na srdcový sval predstavili v sobotu na výročnej vedeckej konferencii American College of Cardiology v americkom meste New Orleans.
Podľa nich fyzická aktivita uchováva mladícku elasticitu srdca, pričom u ľudí žijúcich sedavým spôsobom sa srdce každým desaťročím scvrkáva. Naopak, starší ľudia, ktorí dokázateľne cvičili šesť až sedemkrát do týždňa počas svojho dospelého veku, si nielen udržali srdcovú hmotu, ale dokonca si srdce vypracovali do takej miery, že ho mali väčšie ako ľudia vo veku 25 až 34 rokov bez pravidelného cvičenia.
Zakrpatený srdcový sval je slabší
„Jedna vec, ktorá charakterizuje proces starnutia ako takého, je strata srdcovej hmoty, konkrétne priečne pruhovanej svaloviny,“ uviedol Paul Bhella, výskumník z nemocnice John Peter Smith Hospital vo Fort Worth, ktorý predstavil výsledky štúdie na tlačovej konferencii. „Avšak poukazujeme na to, že tento proces nemá vplyv iba na priečne pruhovanú svalovinu, ale aj na srdcovú svalovinu,“ povedal Bhella a dodal: „Srdcový sval, ktorý zakrpatie, je slabší.“
Na štúdii sa zúčastnilo 121 zdravých ľudí bez predošlého diagnostikovania srdcových ochorení. Päťdesiatdeväť z nich pochádzalo z Dallas Heart Study, veľkej multietnickej vzorky obyvateľov Dallasu. Zvyšných 62 ľudí cvičiacich po celý život, všetci starší ako 65 rokov, pochádzajú z inštitútu Aerobics Center Longitudinal Study, ktorý zaznamenával ich návyky pravidelne cvičiť po dobu 25 rokov. V tejto štúdii vedci cvičenie určili počtom aeróbnych cvičení za týždeň.
Benjamin Levin z University of Texas Southwestern Medical Center, ktorý viedol spomínaný výskum, výsledky komentoval: „Údaje nám naznačujú, že ak by sme dokázali rozpoznať ľudí v strednom veku, v rozpätí od 45 do 60 rokov, a prinútili ich cvičiť štyri až päťkrát do týždňa, mohlo by to… (v budúcnosti) zabrániť niektorým významných srdcovým ochoreniam vrátane zlyhania srdca“.