SIENA 3. marca (WebNoviny.sk) – Prašné a kľukaté cesty južného Toskánska a čarovný záver v srdci stredovekej Sieny, také je poznávacie znamenie cyklistickej klasiky Strade Bianche, prezývanej tiež Monument nového Milénia alebo talianska verzia Paríž-Roubaix.
„Strade Bianche, v preklade Biele cesty, je cyklistická klasika vytesaná z typickej talianskej krajiny. Je akoby jednou z etáp Gira, o ktorých platí, že keď ich raz zažijete, nechcete, aby sa skončili. Človeku sa až veriť nechce, že tieto krásne preteky trvajú len od roku 2007. Ale vďakabohu, že nám vtedy spadli z neba,“ vznešene napísal portál podiumcafe.com.
Medzi favoritov patrí aj Štybar
Pre Petra Sagana bude sobotňajších 175 km zo Sieny do Sieny ďalšou prípravou na najväčšie klasiky cyklistickej jari. Vzhľadom na náturu dvojnásobného majstra sveta sa však dá predpokladať, že nebude jazdiť len pre účasť.
Fantastický Sagan vyhral klasiku Kuurne - Brusel - Kuurne
Vlani bol štvrtý, keď v závere nestačil tempu trojice pred ním a najmä Fabiana Cancellaru, ktorý však už medzitým ukončil kariéru. „Dôležité bude, aby som aj v ďalších pretekoch zostal silný. Ak si udržím formu, bude to dobré,“ uviedol Peter Sagan pred 5 dňami po svojom triumfe na Kuurne-Brusel-Kuurne.
Video: Sagan na úvodnej flámskej klasike podľahol rivalovi
Práve hrdinov úvodného „klasikárskeho“ víkendu v Belgicku Sagana a Grega van Avermaeta označil Čech Zdeněk Štybar za najväčších rivalov v súboji o víťazstvo. A prečo práve Štybar? Lebo tento bývalý cyklokrosár je na Strade Bianche ako doma. Predvlani zvíťazil a pred rokom bol druhý.
„Samozrejme, chcel by som byť prvý v cieli aj teraz, ale konkurencia bude veľká. Favoriti budú tí istí ako minulý víkend v Belgicku, teda Sagan a Van Avermaet, zaútočiť môžu Benoot či Wellens. Strade Bianche sú úžasné preteky, ale nie preto, že sa mi tam darí. Biele cesty a záver v historickej Siene, to je čosi výnimočné,“ myslí si Štybar, líder tímu Quick-Step Floors podľa webu Cyclingnews.
Najdlhšou prašnou časťou Lucignano d´Asso
Trať pretekov Strade Bianche vedie zvlneným terénom južného Toskánska vrátane vyše 60 km dlhej porcie po štrkových a prašných cestách rozdelených do 11 sektorov so záverečným stúpaním na námestie Piazza del Campo v srdci stredovekého mesta Siena.
Peter Sagan ako strela, súperi nemali šancu, píšu médiá
Vlani bolo sektorov s poľnými cestami deväť s celkovou dĺžkou 52,8 km, teraz organizátori pridali ďalšie dva na súčet 61,9 km. Prvý príde už po 11 km, druhým bude stúpanie Bagnaia na 17. km. Druhým stúpaním bude Montalcino po 57,2 km, informuje Cyclingnews.
Sagan opäť perlil: Je normálne odskočiť si na záchod, nie?
Najdlhšou prašnou časťou pretekov bude Lucignano d´Asso s dĺžkou 11,9 km po 66,8 km jazdy. Za najťažší je považovaný ôsmy sektor na 121. km Monte Santa Maria (11,5 km) venovaný vlaňajšiemu víťazovi Cancellarovi, súčasťou ktorého bude aj stúpanie.
Náročné, aj keď kratšie, budú aj tri štrkové úseky v záverečných 25 km. Za zmienku stojí posledný La Tolfe 12 km pred cieľom, kde sa bude cesta dvíhať až o 18%.
Saganovi nebude pomáhať nikto zo Slovákov
O osude pretekov sa však pravdepodobne rozhodne až v záverečnom kilometri po vstupe do Sieny. Po prechode historickou bránou Fontebranda čaká na pretekárov 16-percentné stúpanie Via Santa Caterina po úzkych stredovekých uličkách, kde im ľudia doslova dýchajú na chrbát až do cieľa na Piazza del Campo.
Saganovi tentoraz nebude pomáhať nikto zo Slovákov, ale v 8-člennej nominácii tímu Bora-Hansgrohe figuruje jeho dlhoročný poľský kamarát Maciej Bodnar či niekdajší špecialista na klasiky Nemec Marcus Burghardt. Rozhodne mu však oproti tradičnej zostave pribudol jeden vážny konkurent, líder tímu Bahrain-Merida Vincenzo Nibali.
„Strade Bianche mám veľmi rád. Je to klasika, ktorá poskytuje veľa možností na úniky. Sú to veľmi náročné, ale zároveň očarujúce preteky,“ uviedol vlaňajší víťaz Giro d´Italia Nibali. Jedenásty ročník Strade Bianche má štart v sobotu o 11.00 h v Siene a cieľ na tom istom mieste približne po 15.30 h.