Vedúcim služobného úradu na úrade vlády je predseda Novej generácie Martin Kucbel. Riaditeľkou jeho kancelárie je podpredsedníčka Novej generácie Ľubica Škorvaneková. Riaditeľom správy zariadení úradu vlády je podpredseda mládežníckej organizácie SDKÚ-DS Martin Turčan.
Podpredseda Novej generácie Lukáš Turčok pracuje na osobnom úrade úradu vlády. Príkaznú zmluvu uzavrel úrad vlády aj s generálnym sekretárom Novej generácie Pavlom Turčinom.
Ondruš tiež upozornil, že na úrade vlády boli od nástupu nového kabinetu vypísané len tri výberové konania a aj to len tie, ktoré museli byť vypísané zo zákona. Politické nominácie sú však podľa Ondruša aj na ďalších úradoch. Ako príklad uviedol Národný inšpektorát práce. Na návrh jeho šéfky Jany Popovičovej minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál vymenoval dvoch hlavných inšpektorov, ktorí nespĺňajú zákonné podmienky, a to v Žiline a Košiciach. Boli vymenovaní, aj keď nemajú päťročnú prax ako inšpektori práce.
„Za súčasnej vlády sa dostávajú do funkcií stranícki nominanti, pri ich nomináciách sa politici neboja porušovať zákon,“ konštatoval Ondruš. Politickí nominanti sú podľa Ondruša ľudia, ktorí doteraz nepôsobili v štátnej správe a pôsobia v štruktúrach strany, alebo straníckych mládežníckych organizáciách. Sám si nepamätá, že by na úrade vlády vo vysokých funkciách za bývalej vlády pôsobili vysokí funkcionári mládežníckej organizácie Smeru-SD.
„Poslanec Branislav Ondruš spomenul päť mien, z ktorých jedna osoba ani nie je zamestnancom úradu. Neexistuje nijaká koaličná ani stranícka dohoda, podľa ktorej by sa mali obsadzovať miesta na úrade vlády cez politické nominácie. Kľúčom k výberu ľudí sú odbornosť, skúsenosti a dôvera, že budú schopní vyriešiť problémy, ktoré na úrade zanechalo predchádzajúce vedenie,“ reagoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) v stredu povedala, že na úrade vlády sa pracovné miesta neobsadzujú na základe politickej nominácie. „Žiadne politické nominácie na úrade vlády sa nedejú a nediali,“ povedala. Radičová tým reagovala na písomnú výzvu štvorice poslancov NR SR za SaS, ktorí sú zároveň predstaviteľmi hnutia Obyčajní ľudia, aby boli zverejnené všetky nominácie v štátnej správe. Poslanci chcú tiež zverejnenie informácií o spôsobe obsadzovania miest v štátnej správe s uvedením jednotlivých pozícií, mien, straníckej príslušnosti, spôsobu výberu kandidáta.
Chaos ako pracovnú metódu vlády kritizovalo aj občianske združenie Obyčajní ľudia. „Väčšina občanov Slovenska dala v slobodných a demokratických voľbách našej koalícii mandát vládnuť.
Očakávali však razantné, rozhodné a odhodlané kroky. Zahoďte preto všetky škriepky, dajte hlavy dokopy, dohodnite sa na riešeniach, a až s ich definitívnou podobou predstupujte pred médiá,“ napísali vo výzve pre koalíciu Obyčajní ľudia. Štvorica poslancov si uvedomuje, že verejný záväzok vlády znížiť zadlžovanie Slovenska je spojený s viacerými nepopulárnymi opatreniami, ktoré menej informovaní občania budú koalícii a vláde neprávom vyčítať.
„Chápeme preto, že určitá nervozita a následný chaos s tým spojený je prirodzený. Na druhej strane si myslíme, že nie je správne, aby sa chaos stal pracovnou metódou vlády a koalície,“ napísali.