BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Žiadnemu Maďarovi žijúcemu na Slovensku sa neoplatí ani len náhodou rozmýšľať o akejkoľvek autonómii či posúvaní hraníc Maďarska, je presvedčený Martin Poliačik z SaS.
„Aj keď si myslím, že je to úplne sci-fi, ale aj keby, oni by si tak zásadne zhoršili podmienky pre život, že podľa mňa v momente, keby to bolo aktuálne aj oni sami vystúpia proti,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Podľa Poliačika by každý človek maďarskej národnosti na Slovensku bol nešťastný, keby opustil hospodárske prostredie SR a musel by fungovať v hospodárskom prostredí Maďarska. Ako poukázal, okrem iného by museli platiť vyššie dane, je tam horšie podnikateľské prostredie, čoho dôkazom je aj to, že mnohé firmy zvažujú alebo už si vytvorili pobočky či celé sa presťahovali na Slovensko.
„Veľký humbug“
S odpoveďou na novú ústavu Maďarska to teda podľa neho netreba preháňať, lebo jej účinky končia na hraniciach Maďarska. Celé to považuje za veľký „humbug.“
Vzťahy Slovenska a Maďarska, ktoré po štvrtkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí obidvoch krajín Mikuláša Dzuridnu a Jánosa Mártonyiho nazvali diplomati excelentnými, považuje predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj skôr za diplomatickú reklamu pre súčasnú vládu, ktorá podľa neho podcenila dlhodobý atak maďarskej politiky voči Slovensku.
SNS a Trianon
„Slovenská reprezentácia sa zase nepoučila z veľmi sofistikovaných prístupov Maďarska, ktoré krok za krokom vedú k uskutočňovaniu hlavného plánu, ktorým je v podstate možno historická a možno aj štátoprávna revízia usporiadania predovšetkým po prvej svetovej vojny, je to známe neuznávanie Trianonskej mierovej dohody,“ vyhlásil.Slovensko – maďarské vzťahy budú riešiť aj poslanci Národnej rady SR na májovej schôdzi, ktorá začne v utorok.
Smer-SD chce v reakcii na schválenie maďarskej ústavy v slovenskej výslovne zakotviť, že Slovensko uznáva len individuálne a nie kolektívne práva národnostných menšín.
Poliačik vníma tento návrh za zbytočný a nevidí dôvod na to, aby sa plénum ním zaoberalo. Posalencký klub SNS ešte návrh Smeru-SD posúdi. Na programe je aj diskusia o dvoch vyhláseniach – jedno pripravil zahraničný výbor parlamentu a druhé poslanci za SNS. Obe odmietajú exteritoriálne účinky maďarskej legislatívy, no text pripravený SNS je ostrejší a navyše žiada od maďarského parlamentu zmenu ústavy.
SNS sa podľa Rafaja nebráni nejakým textovým úpravám, aj keď ich návrh považuje za komplexnejší, text vypracovaný výborom označil za „kolenačkový“ a ten poslanci SNS nepodporia. Ako Rafaj informoval, rokovanie o obidvoch vyhláseniach sa na poslaneckom grémiu podarilo spojiť do jedného bodu.
Poukázal, že podľa dohody bol pred rokovanie o vyhláseniach predradený návrh novely zákona o používaní jazykov menšín a predpokladá, že ak táto norma nebude schválená, Most-Híd vyhlásenie reagujúce na maďarskú ústavu nepodporí. Podľa Poliačika normami reagujúcimi na maďarskú ústavu dodá Slovensko zbytočne maďarským krokom väčšiu vážnosť akú naozaj majú.