BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Do konca tohto roka majú držitelia starých osobitných označení vozidiel, ktoré prepravujú ťažko zdravotne alebo pohybovo postihnutú osobu, možnosť na výmenu označenia za parkovací preukaz.
Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Andrea Hajdúchová. Každej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má stále platné osobitné označenie a bolo vydané do 31. decembra 2008 obvodným úradom, ho vymení Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny za parkovací preukaz. O výmenu parkovacieho preukazu treba písomne požiadať na úrade práce v mieste bydliska. K žiadosti o výmenu je potrebné priložiť pôvodné označenie vozidla, občiansky preukaz a fotografiu.
Výmenu starých osobitných označení vozidiel za parkovacie preukazy už so znakom Európskej únie, ktoré platia v celej Európskej únii, uskutočnia úrady práce bezplatne. Pri výmene preukazu sa nebude prehodnocovať miera postihnutia osoby, ktorá o výmenu požiadala. Lehota na podanie žiadosti o výmenu parkovacieho preukazu plynie od 1. februára 2009 a trvá do 31. decembra tohto roka.
Tí zdravotne postihnutí občania, ktorí zatiaľ parkovací preukaz nevlastnia, ale majú oň záujem, môžu o vyhotovenie požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho bydliska. Od 1. júla 2011 podľa Hajdúchovej platí novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorá skracuje lehotu na vydanie parkovacieho preukazu.
Parkovací preukaz
Ak má žiadateľ záujem iba o parkovací preukaz, úrad nemusí vyhotoviť komplexný posudok, na ktorý majú úrady 60 dní, ani posudok na účely parkovacieho preukazu. Podľa Hajdúchovej úrad vyhotoví len lekársky posudok, pri ktorom je maximálna 30-dňová lehota a najneskôr do 15-tich dní vystaví rozhodnutie.
Na parkovací preukaz majú podľa zákona nárok zdravotne postihnutí, ktorí sú podľa lekárskeho posudku odkázaní na individuálnu prepravu, alebo majú praktickú či úplnú slepotu oboch očí. Ak má žiadateľ záujem aj o peňažné príspevky a potvrdí sa, že je u neho miera poruchy väčšia ako 50 %, musí úrad práce vyhotoviť komplexný posudok. Ten potom určí mieru poruchy žiadateľa, jeho odkázanosť na individuálnu prepravu alebo na sprievodcu a aj nárok na peňažné príspevky.