BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Sprievodca, partner, priateľ pripravený slúžiť 24 hodín denne – to všetko je pre človeka so zrakovým postihnutím vodiaci pes. Svojmu pánovi pomáha k samostatnosti a nezávislosti, pomáha mu zaradiť sa do spoločnosti.
Práve vodiacim psom je venovaný dnešný Svetový deň vodiacich psov. Vyhlásila ho Medzinárodná federácia pre výcvik vodiacich psov (IGDF) a pripadá vždy na poslednú aprílovú stredu. História vodiacich psov siaha až do roku 1916, keď boli v Nemecku cvičené prvé psy pre vojakov, ktorí stratili zrak po použití bojových plynov počas 1. svetovej vojny. Prvá organizácia na výcvik psov pre zrakovo postihnutých vznikla v roku 1928 vo Švajčiarsku.
Výcvik vodiacich psov je náročný
Výcviku vodiacich psov sa venujú viaceré výcvikové školy pri Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Keďže pes sprevádza svojho pána po rušných uliciach miest, v mestskej hromadnej doprave, v interiéroch, musí dokonale zvládnuť základné prvky poslušnosti. Vodiaci pes musí nevidiaceho previesť všetkými nástrahami a pomáhať mu pri orientácii.
„Nie každý pes je teda vhodný na výcvik,“ poznamenala inštruktorka mobility s vodiacim psom Ivana Merryman-Boncori. Podľa štatistík len polovica psov z chovu na to určených sa môže stať vodiacim psom. Kritériá sú veľmi náročné. Pre výcvik sú najvhodnejšie plemená labradora a zlatého retrívera, prípadne nemecký ovčiak.
Šteňatá začínajú výcvik už v siedmom týždni života. Keď pes dospeje do jedného roku života, učí sa špeciálnym trikom. Musí dokonale plniť zvukové povely, napríklad ísť vpred, zastaviť sa, zabočiť, otočiť sa, nastúpiť a vystúpiť z autobusu. Ďalej musí vedieť vyhľadať na povel cestu, priechod pre chodcov, dvere, schody a podobne. Vodiaci pes musí vedieť svojho pána upozorniť na rôzne prekážky na ceste, ako sú napríklad výkopy, zábradlia, výškové prekážky. Celý výcvik je založený hlavne na dôslednosti a opakovaní. Ak pes prejde záverečnou skúškou je pripravený na svoje poslanie vodiaceho psa.
Každý môže podporiť výcvik vodiacich psov
Podľa Únie nevidiacich a slabozrakých žije na Slovensku viac ako 4 000 ľudí s vážnym poškodením alebo úplnou stratou zraku. V aktívnej službe je približne 80 vodiacich psov.
Na Slovensku sa každoročne organizuje verejná zbierka Štvornohé oči. Vlani Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vyzbierala pre potreby chovu a výcviku vodiacich psov 20037 eur. Ako agentúru SITA informoval hovorca organizácie Stanislav Sokol, ide o zatiaľ najvyšší výnos v histórii zbierky. Výnos sa podľa neho využije napríklad na nákup šteniat, ich výcvik pre potreby nevidiacich a na školenia samotných nevidiacich, aby sa naučili psiu pomoc správne využívať.
Záujemcovia môžu na podporu výcviku psov pre nevidiacich prispieť aj v tomto roku a to dvoma spôsobmi. Prvým je vhodiť ľubovoľnú sumu do pokladničiek v tvare vodiaceho psa. Pokladničky sa nachádzajú prevažne v nákupných centrách na celom Slovensku. Druhým spôsobom pomoci je poukázať ľubovoľný príspevok na účet zbierky číslo 2148435659/0200. Zbierka Štvornohé oči 2015 potrvá do 21. decembra.