BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Zlučovanie vojenských tajných služieb je podľa predsedu parlamentného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Martina Fedora nedostatočným riešením problematiky spravodajských služieb.
Ako povedal dnes pre agentúru SITA po rokovaní výboru Fedor, ktorý sa zaoberal pripravovanou legislatívou v tejto oblasti, z vládneho návrhu na zlúčenie vojenských spravodajských služieb nie je jasné, či pôjde o formálne zlúčenie vojenských tajných služieb, alebo aj reálne zlúčenie spravodajstva, pri ktorom by sa šetrilo na všetkých podporných činnostiach.
Deľba práce musí byť väčšia
„Osobne presadzujem zásadu širšej deľby úloh medzi spravodajskými službami, ktoré by mal zabezpečiť pripravovaný vládny zákon o spravodajských službách. Deľba úloh by mala byť oveľa väčšia ako doteraz, aby nerobil každý všetko. Keď je veľa úloh, je veľa nárokov na financovanie, materiál a ľudí,“ konštatoval.
Fedor tiež zdôraznil potrebu sprísnenia kontroly používania informačno-technických prostriedkov (ITP) políciou a tajnými službami. Efektívna kontrola podľa neho neznesie odklad. Podľa Fedora je kontrola odpočúvania naliehavá vec, pretože odpočúvanie zasahuje do súkromia občanov.
Silnejšie kompetencie by mohol mať parlamentný výbor
Fedor navrhuje zaviesť silnejšie kompetencie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Chce, aby členovia parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť zvolili po jednom zástupcovi koalície a opozície, ktorí by vytvorili úzku pracovnú skupinu.
Tá by mohla kontrolovať aj prebiehajúce nasadenia odposluchov. Výbor by mal možnosť aj preskúmavať nasadené odposluchy. Fedor chce zvýšiť aj práva občanov pri informovaní o tom, že boli odpočúvaní. Orgány, ktoré odposluchy vykonávajú, by mali povinnosť do pol roka od skončenia odpočúvania informovať občana, že bol odpočúvaný.