BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na Slovensku nebudú vyššie ako priemer troch najnižších cien v Európskej únii.
Vyplýva to z novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú odobril parlament.
Novela zohľadňuje zmeny cien v iných členských štátoch EÚ a zmeny výmenných kurzov.
„Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by aj naďalej mali ostať na jednej z najnižších úrovní v rámci Európskej únie, čo predpokladá trvalo udržateľný rast výdavkov na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva. V súčasnosti sú ceny liekov v SR na úrovni druhých najnižších v EÚ.
Spoločnosti boli proti
Proti zmene určovania cien liekov vystúpili farmaceutické spoločnosti. Tie upozorňovali, že už terajšie nízke ceny liekov spôsobujú ich vývoz do krajín EÚ a následne ich nedostatok pre slovenských pacientov.
Zmena podľa farmafiriem v ešte väčšej miere spôsobí reexport liekov. V rámci pripomienkového konania preto navrhovali, aby cena liekov bola stanovená na úroveň tretej najnižšej ceny v rámci EÚ, čím by sa podľa nich zvýšila dostupnosť liekov a znížil ich vývoz so Slovenska.
Tretia najnižšia cena liekov by však podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej znamenala postupné zvyšovanie cien liekov a doplatkov. „My sme išli takzvaným viac-menej nulovým variantom bez výraznejšieho dopadu. Úspory nebudú výraznejšie ako v minulosti a zároveň ani nebudeme lieky zdražovať, ale zabránime, aby sa tak ako v minulosti už nestalo, že sa nám priam nekontrolovateľne navyšujú každý kvartál doplatky pacientov,“ povedala pred časom Zvolenská.
Zmenu určovania cien liekov považuje za veľmi dôležitú, nakoľko je výrazne spravodlivejšia. Súčasné určovanie cien liekov je podľa nej rigorózne, čo robí slovenský trh pre niektorých výrobcov neatraktívnym.
Zmeny v očkovaní
Novelou zákona o úhrade liekov ministerstvo zároveň prinavracia predchádzajúci systém očkovania, ktorý platil do decembra minulého roka.
Pacienti si tak opäť budú chodiť po vakcíny vydávané na recept do lekárne a nebude ich tak musieť obstarávať a skladovať lekár vo svojej ambulancii, ako je tomu teraz. Keďže podľa rezortu pri súčasnom systéme mešká vakcinácia najmä pre financie, rozhodol sa prinavrátiť pôvodný stav.
„Pri neriešení vzniknutej situácie by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia pacientov, v najhoršom prípade až k ohrozeniu života napríklad vznikom epidémií častokrát veľmi ťažkých infekčných ochorení,“ uvádza sa v návrhu.
Návrh vyníma z osobitného spôsobu úhrady zdravotnou poisťovňou okrem vakcín aj depotné antipsychotiká. Ministerstvo informovalo o zámere vrátiť systém vakcinácie ešte v júni tohto roka. Ministerka Zuzana Zvolenská vtedy uviedla, že problém je nielen v platbách od poisťovní, ale aj v technickom vybavení ambulancií. Situácia podľa ministerky zašla tak ďaleko, že sa odkladalo očkovanie predovšetkým starších detí.
Zmeny vo vernostných zľavách
Novelizovaná legislatíva ruší aj vernostné zľava v lekárňach.
Ministerstvo zdravotníctva však dáva možnosť lekárňam vzdať sa časti svojej marže v prospech pacienta, a to formou zľavy do výšky 50 % z doplatku na lieky.
Podľa ministersky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej tento návrh nemá nič spoločné s vernostným systémom, nakoľko nezaväzuje pacientov k tomu, aby navštevovali len jednu lekáreň.
Naďalej trvá na tom, že vernostné programy sú len marketingovým nástrojom na tvorbu zisku.
Proti zrušeniu vernostných systémov v rozprave k zákonu ostro vystúpil poslanec za SDKÚ -DS Viliam Novotný. Ministerstvu vyčíta, že ruší transparentný a fungujúci systém zliav a miesto tohto zavádza mačku vo vreci. „Pacienti nebudú vedieť, kedy, kde a na aké zľavy majú nárok,“ uviedol na margo novinky Novotný.
Pripomína, že pri súčasnom systéme zliav musia o nich lekárne upovedomiť zdravotné poisťovne, ktoré majú zároveň prehľad o tom, kde jej poistenci dostávajú zľavu a v akej výške, nakoľko časť z nej ide im samotným. Novotný upozorňuje i na to, že pri uplatňovaní vernostných systémov o nich musia lekárne informovať na internete i v samotnej prevádzke, čo pri novom systému zliav odpadne.
Bývalý minister zdravotníctva a poslanec za KDH Ivan Uhliarik zároveň pripomenul, že zatiaľ čo vernostné systémy prinášajú úžitok ako pre pacientov tak i pre poisťovne, pri novom systému zliav ušetrí už len pacient. „Zdravotná poisťovňa neušetrí ani cent, ako je tomu dnes,“ skonštatoval Uhliarik s tým, že tieto ušetrené peniaze mohli poisťovne použiť na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zmenu postoja ministerstva zdravotníctva k zľavám na lieky na recept označil za „zázračný premet“.
Samotní lekárnici tento návrh odmietli a označili ho za pochovávanie nezávislého slovenského lekárnictva a jeho odovzdanie finančnej skupine Penta, ktorá vlastní sieť lekární Dr. Max. Považujú ho dokonca za horšiu formu zliav ako vernostné systémy, proti ktorým taktiež vystupovali. Na zamietnutie tohto návrhu vyzvali minulý týždeň prostredníctvom otvoreného listu i poslancov NR SR. Novela zákona o úhrade liekov bude účinná od prvého januára budúceho roka.
Ďalšie zmeny v novele
Fyzická a právnická osoba dostane po novom povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne, čo v praxi bude znamenať zrušenie reťazcov lekární. Ministerka odôvodnila tento krok potrebou lepšej kontroly.
Nová legislatívna úprava sa dotýka aj odbornej spôsobilosti odborného zástupcu v lekárni, ktorého prax sa predĺži zo súčasných troch na päť rokov. V nadväznosti na reguláciu marketingových aktivít sa definuje odborné podujatie určené zdravotníckym pracovníkom. Súčasťou takéhoto podujatia bude môcť byť aj sprievodný program, ten však nesmie presiahnuť 20 % z celkového času odborného podujatia.
Rezort pripravil v novelizovanej legislatíve aj niekoľko ďalších zmien. Medzi nimi aj opatrenia, ktoré majú zabrániť vstupu falošných liekov do legálneho dodávateľského reťazca. Jednotlivým subjektom od výrobcov liekov až po ich distributérov pribudnú nové povinnosti, na základe ktorých si budú musieť overovať svojich dodávateľov. Kým výrobcovia liekov si budú preverovať všetkých tých, od ktorých si zabezpečujú účinné látky, veľkodistributéri si zase posvietia na nich ako i sprostredkovateľov liekov.
Novela z dielne ministerstva prináša úpravu aj v oblasti vývozu liekov. Export by mal byť monitorovaný Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ak bude liek na Slovensku nedostatkový, ústav nepovolí jeho vývoz.