BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) tvrdí, že poslanci NR SR pri obhajobe pozmeňujúceho návrhu k zákonu o osobitnom odvode pre obchodné reťazce predávajúce potraviny zavádzali.
Poslanci v pozmeňujúcom návrhu síce dali podľa SAMO výnimku na najmenej rozvinuté okresy, ale len na prevádzky, ktoré majú najviac 10 zamestnancov.
Predkladatelia zákona zavádzali
A keďže žiadny z členov aliancie, v rámci ktorej slovenskí výrobcovia potravín predajú väčšinu svojej produkcie určenej pre slovenský trh, nemá vo svojich prevádzkach taký nízky počet zamestnancov, poslanci uvalili daň na potraviny plošne na celé Slovensko vrátane „chránených“ najmenej rozvinutých okresov. Informoval o tom v stredu na tlačovom brífingu predseda SAMO Martin Krajčovič.
Zavedenie odvodu pre obchodné reťazce má dramatický dopad na maloobchod, zmeny pocítia nakupujúci
„Sme presvedčení, že predkladatelia zákona zavádzali, keď tvrdili, že daň na potraviny neuvalia na obchody v málo rozvinutých okresoch, ktoré definuje zákon a momentálne je ich 18,“ uviedol Martin Krajčovič.
Podľa predsedu SAMO členovia tejto aliancie považujú za ťažko pochopiteľné, že v jeden deň vláda odhlasuje historicky prvý vyrovnaný rozpočet a prijíma a ohlasuje sociálne opatrenia, aby ľudia pocítili úspech ekonomiky SR, a následne zavedie plošnú daň na potraviny pre všetkých, aj v tých najchudobnejších regiónoch.
Negatívny dopad na spotrebiteľov aj zamestnancov
Osobitný odvod, ktorý je podľa SAMO daňou na potraviny, môže mať podľa aliancie negatívny dopad na všetky články dodávateľského reťazca na Slovensku, vrátane jednotlivcov – spotrebiteľov aj zamestnancov. Podľa SAMO totiž iba dva reťazce majú zisk väčší ako 2,5 % a všetky ostatné by skončili v strate.
Odvod pre obchodné reťazce je obhájiteľný pred Bruselom, podľa Garaja sa nemusí premietnuť do cien
„Tento odvod je čistý náklad, ktorý by mal byť za normálnych okolností niekde zohľadnený, v závislosti od obchodného rozhodnutia každého reťazca. Mohol by byť prenesený do ceny potravín či iného tovaru, viesť k zníženiu iných nákladov na predaj (mzdy, zamestnanosť, služby zákazníkom atď.), k zníženiu investícií do obchodnej siete, ovplyvniť rozsah spolupráce s dodávateľmi, či viesť k optimalizácii podnikania, alebo ku kombinácii týchto možností,“ doplnil Krajčovič.
Slovenská aliancia moderného obchodu zároveň vyzýva poslancov NR SR, aby neprelomili prípadné veto prezidenta na zákon o osobitnom odvode a postavili sa na stranu ľudí, vrátane tých z najchudobnejších regiónov. „Zákon okrem iného porušuje Ústavu SR a legislatívu EÚ, keďže ide o nepovolenú štátnu pomoc, diskrimináciu, porušenie slobody usadzovania, či porušovania pravidiel vnútorného trhu,“ dodal Krajčovič.