Poslanci si zrušili trestnoprávnu imunitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol paska
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Poslanci stratia trestnoprávnu imunitu, po novom budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.

Vyplýva to z návrhu novely Ústavy SR, ktorú dnes podporilo jednohlasne všetkých 144 prítomných poslancov a nadväzujúcej novely Trestného poriadku.

Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú – na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.

Sudcov sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v doterajšom rozsahu, na ich trestné stíhanie alebo vzatie do väzby dáva súhlas Ústavný súd SR.

Návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity podpísali predsedovia všetkých poslaneckých klubov. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom predchádzajúceho volebného obdobia. Vláda Ivety Radičovej chcela zrušiť aj trestnoprávnu imunitu poslancov, proti vtedy ale bola strana Smer-SD.

Po podpísaní noviel prezidentom o imunitu zákonodarcovia prídu 1. septembra. Na tento dátum zároveň pripadá 20. výročie schválenia Ústavy Slovenskej republiky.

Naplnenie odkazu novembra 1989

Matovič
Foto: SITA/Marián Peiger
Imunita
Foto: SITA/Marián Peiger

Zrušenie trestnoprávnej poslaneckej imunity považuje predseda OĽaNO Igor Matovič za naplnenie odkazu novembra 1989, keďže politici po 23 rokoch nebudú pred zákonom viac ako ostatní občania.

„Ide o víťazstvo všetkých obyčajných ľudí,“ povedal Matovič. Hoci podporuje hlasovanie na základe svedomia, dnes pri zrušení imunity prižmúril oči.

„Bol som veľmi rád, že mnoho poslancov hlasovalo proti svojmu presvedčeniu,“ dodal.

Podľa neho k zrušeniu imunity pomohli aj protesty v uliciach zo začiatku roka.

„Čím viac neoprávnených privilégií majú politici, tým bližšie sme k totalitnému štátu. Čím menej výhod, tým bližšie sme k modernej demokratickej krajine,“ vyslovil sa poslanec hnutia Mikuláš Huba.

„Ak žijeme spravodlivo, nemáme sa čoho báť,“ uviedla podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová.

OĽaNO pripravilo na sobotu večer na Bratislavskom hrade happening pre občanov v súvislosti so zrušením poslaneckej imunity.

Vystúpi kapela Doroty Nvotovej a premietať sa symbolicky bude film Eštébak. Podľa Matoviča tak ako hudobníci zo skupiny Doroty Nvotovej pochádzajú z Himalájí, aj politici na Slovensku si mysleli, že žijú kdesi hore nad občanmi. Takto môžu opät zostúpiť do nížin k bežným ľuďom, uzavrel líder OĽaNO.

Na rade sú sudcovia

Kladivko
Foto: SITA/AP

Po zrušení trestnoprávnej imunity poslancov čaká Slovensko ešte zrušenie imunity sudcov, myslí si nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

„Nevidím žiadny dôvod, aby jedna kategória občanov stála nad zákonom. Nepoznám v únii žiadnu inú krajinu, kde by sudcovia mali tak širokú imunitu,“ konštatoval.

Podľa neho by podobne ako v prípade poslancov mali sudcovia prísť o imunitu, zostať by im mala iba beztrestnosť v súvislosti s rozhodovaním a ich prácou.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) patrí k zástancom zrušenia imunity sudcov.

Podľa vlastných slov už neformálne o tejto otázke začal so sudcami rokovať.

„Avizoval som, aby sme nezostali len pri zrušení trestnoprávnej imunity, ale aby sme išli aj do ďalších úprav,“ uviedol Paška.

Šéf parlamentu chce už na budúci týždeň zvolať pracovnú skupinu, ktorá pripravovala novelu ústavy, aby spolu hovorili aj o ďalších témach, napríklad o problematike majetkových priznaní či zákone o poslancoch. Ten je podľa Pašku už zastaraný.

Musíme ho upraviť aj preto, aby sme hovorili o tak citlivej veci, ako sú platové náležitosti ústavných činiteľov,“ doplnil. Paška dúfa, že tak, ako to bolo pri zrušení trestnoprávnej imunity, aj v týchto otázkach dôjde k širokej politickej zhode.

Poslanec za SaS Martin Poliačik považuje zrušenie poslaneckej imunity za historický krok, nepáčilo sa mu, že v rokovacej sále NR SR sedelo pri diskusii o návrhu minimum poslancov.

Aj on upozornil na to, že sudcom naďalej zostane imunita, čo by sa malo zmeniť.

KDH chce presadiť princíp jedného mandátu

Figeľ
Foto: SITA/Marián Peiger

Ďalšou témou pre posilnenie demokracie na Slovensku je po zrušení trestnoprávnej imunity poslancov obmedzenie zlučiteľnosti poslaneckých mandátov s inými volenými funkciami, teda princíp jeden mandát stačí, vyhlásil vo štvrtok šéf KDH Ján Figeľ.

„Považujeme to za kvalitatívny posun slovenského parlamentarizmu, za väčšiu zrelosť demokracie,“ komentoval Figeľ štvrtkové hlasovanie o zrušení imunity.

Zásluhu na tom má podľa neho rovnako opozícia ako aj vládny Smer. „Víťazi sú všetci,“ dodal, no zároveň pripomenul, že kresťanskí demokrati navrhovali podobnú zmenu v téme imunity poslancov už pred desiatimi rokmi.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský oznámil, že plánujú niekoľko zásadných návrhov na zmeny ústavného poriadku.

„Jednou z takýchto zmien je konflikt záujmov výkonu mandátu poslancov národnej rady s inými volenými či už regionálnymi alebo komunálnymi funkciami, lebo prax ukazuje, že robiť dve roboty sa dostatočne dobre nedá,“ ozrejmil Hrušovský.

Doba je podľa neho plná problémov a vyžaduje si absolútne nasadenie najmä ústavných činiteľov. Hrušovský doplnil, že KDH nevzdáva ani boj za zrušenie Mečiarových amnestií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicErika JurinováIgor MatovičJán FigeľMartin PoliačikMikuláš HubaPavol HrušovskýPavol Paška