BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Vláda SR mala na kroky vlády maďarského premiéra Viktora Orbána zareagovať už dávno, nie až teraz po schválení novej maďarskej ústavy. Je o tom presvedčený poslanec za Smer-SD Marek Maďarič.
Ako zdôraznil v úvode siedmeho rokovacieho dňa 18. schôdze NR SR počas rozpravy k dvom vyhláseniam k aktivitám Maďarska, diplomatický nátlak a výzvy mali prísť už po aplikácii maďarského zákona o dvojakom občianstve.
Koaličná vláda to podľa neho premeškala zo samoľúbosti, lebo nechcela podporiť opozičný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze venujúcej sa krokom Maďarska a pre tichú dohodu s Maďarskom.
Okrem toho, že vyhlásenie NR SR k schválenej maďarskej ústave Maďarska prichádza neskoro, text nie je razantný, ale mierny a krotký. Podľa Maďariča chýbajú v ňom najmä dve veci – vyjadrenie odmietnutia s určitými prvkami maďarskej ústavy a žiadosť, aby vláda Ivety Radičovej v súvislosti s krokmi Maďarska konala.
Prekáža mu v ňom aj veta, že NR SR berie na vedomie maďarskú ústavu. Tú nepovažuje za vhodnú. Spokojný je iba s tým, že sa vo vyhlásení zdôrazňujú individuálne práva.
„Maďarsko nevníma mlčanie slovenskej vlády ako prejav empatie a ústretovosti, ale vyhodnocuje to ako našu slabosť a súhlas s jeho konaním,“ prezentoval svoj názor. Ako podotkol, kým Slovensko vníma Maďarsko ako dôležitého partnera, maďarská vláda Slovensko považuje za omyl.
Ako prvý koaličnú verziu vyhlásenia obhajoval v stredu minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. „Aktivity maďarskej vlády Viktora Orbána nemôžu Slovenskú republiku ohroziť,“ zdôraznil pred plénom. Dzurinda má štyri argumenty, pre ktoré si myslí, že sa ohrozenia zo strany Maďarska obávať netreba. Prvý je podľa neho ten, že občania SR maďarskej národnosti dokazujú svoju lojalitu k Slovensku, druhým sú slovenské pasy s vysokou bonitou, ďalším naša mena, ktorou môžeme platiť kdekoľvek v Európe na rozdiel od maďarskej meny a za štvrtý argument označil fakt, že SR dokáže politicky aj právne reagovať na akúkoľvek situáciu.
Prípad nezaradených zákonov
Predseda NR SR Richard Sulík by dnes mal oznámiť, ako sa vyrieši problém s návrhmi opozičného Smeru-SD, ktoré nezaradil do programu schôdze. Šéf parlamentu tak urobil, pretože na predchádzajúcej schôdzi snemovňa návrhy v rovnakej veci odmietla a neuplynula ešte šesťmesačná lehota daná rokovacím poriadkom.
Vládny návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach s podobným nedostatkom však na program zaradil. Opozícia od Sulíka chce, aby uplatňoval rovnaký meter na všetky návrhy. Na rad sa dnes pravdepodobne dostane aj koaličný návrh na zrušenie priestupkovej imunity poslancov a sudcov.
Solymos pochybuje o potrebe reagovať na maďarskú ústavu
Pochybnosti o tom, či je vhodné reagovať vyhlásením Národnej rady SR na prijatie maďarskej ústavy, má predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos. Ako poznamenal, nevie, či je v Európe ešte nejaký parlament, ktorý reaguje takýmto spôsobom. „Nemyslím si, že vstúpi do dejín ako zásadné dielo demokracie a pokroku,“ poznamenal na margo ústavy. Podľa neho sa nám nemusí páčiť, ale za povinnosť považuje všímať si problémy, ktoré trápia občanov a voličov na Slovensku, nie čo sa deje v Maďarsku. Rozpravu k prijatiu vyhlásenia hodnotí Solymos ako tradičný magnet pre silné slová a plamenné vyhlásenia. Opoziční politici sa podľa neho oháňajú maďarskou kartou, ktorú vyťahujú vždy, keď nemajú inú tému. „Fabulovať geopolitické hrozby, strašiť stratou južných území, nevadí, že ide o hlúposti, ale veľmi dobre sa o nich reční,“ okomentoval. Solymos súhlasí s textom vyhlásenia pripraveného výborom, text pochádzajúci od SNS je podľa neho nevhodný, lebo je zbytočné vykrikovať a búchať sa do pŕs. „Stačí vecná deklarácia faktu, že na území Slovenskej republiky platia a vždy budú platiť zákony tohto štátu schvaľované Národnou radou SR,“ dodal.
Naopak, podľa Rafaela Rafaja zo SNS si Maďarská republika brúsi zuby na Slovensko a jeho občanov. Ako upozornil, niektorým účinkom maďarskej legislatívy sa nedá len tak zabrániť, preto nie je možné mlčať. „Slovenský pes len šteká a maďarský pes nás tu hryzie, vy by ste boli najradšej , keby nás zožral,“ adresoval Solymosovi a jeho straníckym kolegom.
Martin Pado z SDKÚ-DS upozornil, že na maďarskú ústavu sa dá pozrieť aj z inej strany. „Viktor Orbán dáva obyvateľom všetkých okolitých krajín možnosť, aby ovplyvňovali politický život v Maďarsku,“ poukázal a dodal, že ak by sa všetci, ktorí na to majú právo, uchádzali o volebné právo v Maďarsku, mohli by sa pomery u nášho južného suseda veľmi výrazne zmeniť.