Poslanci sa dohodli na zrušení imunity, sudcom zostane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Imunita.jpg
Poslanec NR SR za skupinu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič zorganizoval v nedeľu pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave akciu "Zrušme im imunitu!" - s názvom "500 parkovaní na zakázaných miestach". Jej cieľom je verejným tlakom prinútiť poslancov k hlasovaniu za zrušenie priestupkovej imunity. Bratislava, 22. január 2012. Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Poslanci prídu po priestupkovej aj o trestnoprávnu imunitu, dnes sa na tom dohodla skupina zložená z členov všetkých politických strán.

Novinárom to oznámil člen tejto skupiny Radoslav Procházka (KDH). Členovia snemovne budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie v nich. Zmena by mohla byť účinná od 1. septembra, teda na dvadsiate výročie prijatia slovenskej ústavy.

Na vzatie poslanca do väzby však bude potrebný súhlas parlamentu. Pri pristihnutí zákonodarcu pri páchaní trestného činu po zadržaní polícia bude musieť upovedomiť predsedu parlamentu a predsedu mandátového a imunitného výboru. Novela ústavy a súvisiacich zákonov bude podľa Radoslava Procházku predložená do parlamentu tak, aby o nej mohli poslanci rokovať už v júni.

Sudcov Ústavného súdu SR sa zmena nedotkne a existujúce postavenie si zachovajú. „V tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla, to je zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov,“ vysvetlil Procházka.

Predseda parlamentu Pavol Paška tvrdí, že dohoda je na 99,9 percenta definitívna a Smer-SD zrušenie imunity určite podporí. Dodal, že pod návrhom, ktorý pôjde do pléna, budú podpísaní predsedovia všetkých poslaneckých klubov.

Do budúcnosti nevylúčil ani možnosť pripraviť o imunitu aj sudcov ústavného súdu. Vzápätí dodal, že zmeny ústavy sa budú prijímať len na základe širokej politickej dohody a po konzultáciách so samotným ústavným súdom. „Dnes riešime touto novelou výlučne poslancov národnej rady“. Pracovná skupina, ktorá sa ústavou zaoberá, bude podľa Pašku pracovať naďalej, aby sa odstránili nedostatky ústavy.

Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili koncom predchádzajúceho volebného obdobia. Na zrušenie trestnoprávnej imunity však nestačí obyčajná, ale musí byť trojpätinová väčšina poslancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol PaškaRadoslav Procházka