Poslanci riešili dane, zmrazili aj platy ústavných činiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Poslanci v utorok otvorili piaty deň 27. schôdze Národnej rady SR.

Stihli už prerokovať takzvaný malý azyl, ktorý sa predĺži z jedného na dva roky. Vyplýva to z novely zákona o azyle, ktorú v utorok schválil parlament. Návrh súvisí s potrebou zosúladiť slovenskú legislatívu s európskou.

Transpozícia európskej smernice vyrovnáva postavenie azylantov a cudzincov s malým azylom. Aby utečenci dostali na Slovensku azyl, musia spĺňať predpoklady Ženevskej konvencie z roku 1951.

Malý azyl predĺžia

Znamená to, že musia dokázať svoje prenasledovanie v krajine pôvodu. Ak prenasledovanie cudzinec nepreukáže, ale zároveň pochádza z krajiny, do ktorej ho nie je možné vrátiť, ako je napríklad Somálsko, Irak či územie Palestíny, tak sa mu môže udeliť doplnková ochrana, známa aj pod názvom malý azyl.

Utecenci, dieta, matka
Foto: SITA/AP

Momentálne platí na jeden rok a cudzinec má vtedy rovnaké práva ako človek s udeleným azylom. Schválením novely sa tento malý azyl predĺži na dva roky.

Parlament v utorok diskutuje aj o návrhu zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky. Pri záchrane životov a majetku na odľahlejších miestach Slovenska by podľa právnej normy mali výraznejšie pomôcť dobrovoľní hasiči.

Návrh výraznejšie zapája dobrovoľných hasičov do systému profesionálnych hasičov, aby ušetril peniaze, keďže dobudovanie hasičských staníc a prijímanie nových hasičov by bolo oveľa nákladnejšie. Dobrovoľní hasiči pomáhali síce aj doteraz, no po novom budú ich zbory, ktorých je na Slovensku asi 1500, zapojené do ochrany konkrétnych území, kde treba byť do 20 minút a ktoré sú pre profesionálnych hasičov ťažšie dostupné.

Ústavným činiteľom sa platy zmrazia

Platy ústavných činiteľov sa v roku 2014 zmrazia. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorú v utorok schválil parlament. Platy ústavných činiteľov, sudcov, prokurátorov a verejného ochrancu práv podľa návrhu zostanú na úrovni roka 2013.

Sudca sud
Foto: SITA/Karol Slezáček

Premiér Robert Fico po rokovaní kabinetu 6. novembra pripomenul, že takýto návrh sa prvý raz objavil v čase vypuknutia finančnej a hospodárskej krízy počas jeho prvej vlády. „Pravidelne každý rok mali ústavní činitelia zmrazené platy s výnimkou sudcov,“ dodal.

Tento rok sudcovia dobrovoľne súhlasili so zmrazením svojej valorizácie, ktorá sa použila na čiastočné vykrytie peňazí na platy justičnej administratívy. Tentoraz by mali byť zmrazené platy všetkých ústavných činiteľov, sudcom a prokurátorom ostane 13. a 14. plat. Štát rozhodnutím ušetrí takmer 8,2 milióna eur. S týmito zdrojmi sa počíta aj pri zostavovaní štátneho rozpočtu.

Združenie sudcov Slovenska zmrazovanie platov sudcov nepodporuje. „Treba začať tým, že platy sudcov sú jediným zdrojom ich príjmov. Sudcovia nemôžu ani podnikať, ani štrajkovať. A teda budú právnym postupom, právnym spôsobom uplatňovať svoje právo na valorizáciu. Združenie sudcov bude podporovať sudcov, pretože úloh a súdnych prípadov na súdoch pribúda a platy sudcov sú aj podľa ústavného súdu garanciou ich nezávislosti,“ uviedla prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska.

Vládny Smer-SD zamietol všetky opozičné pozmeňujúce návrhy. Poslanec za SaS Martin Poliačik neúspešne presadzoval, aby plat poslancov už nebol naviazaný na trojnásobok priemernej mzdy, keďže priemerná mzda paradoxne rastie aj v časoch ekonomickej krízy. Plat poslanca navrhol zadefinovať v sume 1 961 eur, ktorý by sa každoročne valorizoval o infláciu. Inflácia je zvyčajne nižšia ako rast priemernej mzdy. Poslanci dnes poberajú plat vo výške trojnásobku priemernej mzdy. Priemerná mzda v druhom štvrťroku 2013 dosiahla 818 eur.

Igor Matovič (OĽaNO) navrhoval, aby platy politikov zostali zmrazené na úrovni roka 2011 až dovtedy, pokiaľ rozpočet verejnej správy nebude hospodáriť bez straty. „Ak samotný štát vytvára deficit, čiže hospodári so stratou, je nemysliteľné, aby jeho predstavitelia – politici, mali nárok na zvyšovanie platov,“ argumentoval Matovič. Ak Európska komisia vydá rozhodnutie, že štát hospodáril s nulou, respektíve ziskom, platy politikov pôjdu hore. Ak rozpočet pôjde do mínusu, platy poslancov sa opäť vrátia na úroveň roka 2011.

Poslanec za KDH Július Brocka presadzoval, aby zákonodarcovia v súlade s pravidlom jeden mandát stačí mohli poberať len jeden príjem, aj keď vykonávajú viacero verejných funkcií naraz.

Vyjadrili sa Matovič i Brocka

Igor Matovič (OĽaNO) navrhoval, aby platy politikov zostali zmrazené na úrovni roka 2011 až dovtedy, pokiaľ rozpočet verejnej správy nebude hospodáriť bez straty.

Brocka figel
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Ak samotný štát vytvára deficit, čiže hospodári so stratou, je nemysliteľné, aby jeho predstavitelia – politici, mali nárok na zvyšovanie platov,“ argumentoval Matovič. Ak Európska komisia vydá rozhodnutie, že štát hospodáril s nulou, respektíve ziskom, platy politikov pôjdu hore. Ak rozpočet pôjde do mínusu, platy poslancov sa opäť vrátia na úroveň roka 2011.

Poslanec za KDH Július Brocka presadzoval, aby zákonodarcovia v súlade s pravidlom jeden mandát stačí mohli poberať len jeden príjem, aj keď vykonávajú viacero verejných funkcií naraz. Vládny Smer-SD označil návrh kresťanských demokratov za pokrytecký, KDH podľa poslancov Smeru-SD malo v minulosti, keď bolo vo vláde, dosť času schváliť takúto úpravu.

Platy ústavných činiteľov, sudcov, prokurátorov a verejného ochrancu práv podľa vládneho návrhu zostanú na úrovni roka 2013. Hlasovať o novele sa bude až o 17:00, poslanci nestihli ukončiť diskusiu pred hlasovaním o 11:00.

Povinné daňové licencie pre firmy

Na schválenie v utorok čakala aj novela zákona o dani z príjmu, ktorú poslanci prerokovali v piatok. Vládny Smer-SD prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov do novely zapracoval aj zavedenie daňových licencií, ktorými chce štát od firiem za rok 2014 vybrať navyše ďalších 112 miliónov eur.

Opozícia vláde vyčítala, že chce obísť legislatívny proces, keďže pozmeňujúce návrhy sú rozsiahlejšie ako samotná pôvodne predložená novela. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJúlius BrockaMartin PoliačikRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky