Odporúčame:
Politici zasadnú za okrúhly stôl a predebatujú rozpočet
Hrušovský si nevie vypočítať podľa Sulíkového zákona plat
Návrhom novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov by sa potom mala zaoberať vláda, ktorá navrhne prijať ho v skrátenom legislatívnom konaní. Po spoločnom rokovaní o tom dnes informovali predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Prijatie novely bude znamenať, že platy poslancov a z nich odvodené mzdy zostanú v roku 2012 na tohtoročnej úrovni, výnimkou budú platy sudcov. Ich znižovanie už raz Ústavný súd SR zastavil.
„Chceme sa vyvarovať, aby ústavný súd nezrušil z dôvodu protiústavnosti zmrazenie platov,“ oznámil predseda parlamentu.
Premiérka Radičová tvrdí, že ak by bolo rozhodnutie len na vláde, opatrenie by bolo ešte tvrdšie, musí však akceptovať také riešenie, ktoré bude v parlamente priechodné. „Keby bolo na rozhodnutí vlády, tak určite navrhneme mínus desať percent zníženie,“ povedala s tým, že si nie je istá, či je nemožnosť siahnuť na platy sudcov správnym riešením. Upozornila, že sudcovia majú v porovnaní s lekármi približne dvojnásobnú hodinovú mzdu.
Hrušovský s Radičovou sa na skrátenom postupe zhodli preto, že parlament bude mať tento rok už len jednu
„Sulíkov vzorec“
Rast platov poslancov o niekoľko sto eur by umožnil tzv. „Sulíkov vzorec“, ktorý presadil predchádzajúci predseda parlamentu. Spočíva v tom, že poslancom sa plat vypočítava ako trojnásobok priemernej mzdy s tým, že sa v závislosti od výšky deficitu môže krátiť až o 15 percent. V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent. Rezort financií odhaduje, že poslanecké platy sa na budúci rok zvýšia o 652 eur na 4 228 eur. „Sulíkov vzorec“ zatiaľ Hrušovský zrušiť nenavrhuje. „Sulíkov vzorec neplánujeme zrušiť, my ho neplánujeme uviesť do života,“ poznamenal s tým, že v budúcnosti by uprednostnil iný spôsob výpočtu platov.
„Často otázky padajú, či je to v súlade s rokovacím poriadkom. Nadraďujem celospoločenský záujem nad akékoľvek pochybnosti. Som presvedčený, že je to v súlade s rokovacím poriadkom,“ vyhlásil Hrušovský. Radičová prijímanie novely v skrátenom postupe obhajuje rozpočtovými úsporami.