Poklady, ktoré môžeme zachrániť
Do hlasovania je zaradených deväť diel Majstra Pavla, ktoré sú uložené na rôznych miestach spišského regiónu. Slováci sami rozhodnú, ktorá zo vzácnych pamiatok poznamenaných časom získa najvyšší počet hlasov. Toto sú kandidáti na získanie financií na reštaurovanie od Nadácie VÚB:
1. Súsošie sv. Anny Samotretej (Metercie) v Levoči: súsošie sv. Anny, jej dcéry Panny Márie a Ježiška v bazilike sv. Jakuba zdôrazňuje význam rodiny v ľudskom živote
2. Socha Panny Márie v Levoči: originál z dnes už nezachovaného oltára na Spiši sa nachádza v Spišskom múzeu
3. Kronika Konráda Sperfogla v Levoči: unikátny doklad stredovekej kronikárskej tvorby a cenný zdroj informácií o Majstrovi Pavlovi
4. Súsošie Kalvárie v Spišskej Novej Vsi: vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie kedysi zdobilo víťazný oblúk
5. Socha sv. Márie Magdalény v Stratenej: patrila tiež ku Kalvárii zo Spišskej Novej Vsi a nikdy nebola reštaurovaná
6. Socha Ukrižovaného Krista v Lomničke: významná pamiatka v kostole sv. Kataríny
7. Socha Ukrižovaného Krista v Lipanoch: vzácna socha Ukrižovaného zdobí aj kostol sv. Martina
8. Socha sv. Michala Archanjela v Prešove: jedna z troch sôch zachovaných z pôvodného oltára kostola sv. Mikuláša
9. Malá Kalvária v Bardejove: súsošie zo Šarišského múzea je považované za poslednú prácu Majstra Pavla
Tieto vzácne diela bojujú o hlasy verejnosti od 15. – 28. februára. Hlasovať je možné na www.nadaciavub.sk/poklady. Finančné prostriedky na obnovu získa dielo s najväčším počtom hlasov.
Majster Pavol z Levoče patrí k najznámejším slovenským umelcom stredoveku. Jeho diela patria k pokladom slovenskej i európskej kultúry. Tým najslávnejším je hlavný oltár v kostole sv. Jakuba v Levoči, dnešnej Bazilike, dokončený v roku 1517, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na svete a od roku 2009 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v levočskom regióne. Známe sú však aj jeho monumentálne oltáre v Banskej Bystrici a Lipanoch a popri nich sú najmä v priestoroch chrámov a v zbierkach múzeí a galérií zachované ďalšie práce, z ktorých aspoň časť chceme zachrániť.
„V predchádzajúcich ročníkoch podporila Nadácia VÚB obnovu vitrážových okien, zvonice, vežových hodín, mestskej brány, historických portálov v rôznych slovenských mestách. Naposledy si grant vybojovala freska v Kostole sv. Martina biskupa v Čeríne a freska nad Svätými schodmi v prešovskej Kalvárii. Hlasovanie každoročne nadchne celé komunity a zapájajú sa doňho tisíce ľudí. Aj tento veľký záujem je pre nás potvrdením, že robíme správnu vec,“ uviedol Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB.