- aktualizované 16. septembra 2020, 16:37
Prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií považujú ekonomické nástroje prvej pomoci v boji proti pandémii koronavírusu za nedostatočné.
Premiérovi Igorovi Matovičovi preto poslali výzvu na podporu cestovného ruchu s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie stavu.
Viac o téme: Koronavírus
Informovali o tom v stredu v uliciach Bratislavy po protestnom sprievode a zhromaždení, ktorým chceli poukázať na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19.
Premiér Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády zareagoval na výzvu slovami, že rokuje spoločne s ministrom dopravy a hospodárstva o možnostiach finančnej pomoci pre cestovný ruch. Peniaze podľa premiéra hotelierom poskytnuté budú, ale nie všetkým.
Návrhy opatrení na efektívnu pomoc
Predstavitelia cestovného ruchu v júli spoločne s ďalšími profesijnými a zamestnávateľskými združeniami pripravili návrhy opatrení, ktoré majú znamenať efektívnu pomoc pre odvetvie cestovného ruchu.
Týmito opatreniami sú – predlženie účinnosti tzv. prvej pomoci do konca kalendárneho roka a upravenie podmienok pre jej čerpanie, zníženie daňovej záťaže podnikov znížením sadzby dane z pridanej hodnoty na služby cestovného ruchu.
Ministerstvo dopravy finalizuje schému pomoci pre cestovný ruch, podľa Kmeťa príde podpora čoskoro
Zároveň aj naštartovanie dopytu po službách cestovného ruchu prostredníctvom existujúceho príspevku na rekreáciu, pričom štát refunduje príspevok zamestnávateľovi a vytvorenie nových kompenzačných schém pre podnikateľov v cestovnom ruchu na zníženie škôd z dôvodu zatvorenia či obmedzenia podnikania v cestovnom ruchu.
Nástroje prvej pomoci boli nedostatočné
„Vláda SR v reakcii na koronakrízu prijala len rámcové opatrenia na pomoc podnikateľom a zamestnávateľom, pričom podmienky stanovené na ich čerpanie a využitie spôsobili, že značná časť podnikov cestovného ruchu nedokázala túto pomoc efektívne čerpať. Nástroje prvej pomoci nepovažujeme za dostatočné v boji s následkami koronakrízy. Musíme poukázať na fakt, že poskytovanie služieb cestovného ruchu bolo z dôvodu vydaných opatrení ÚVZ SR na takmer dva mesiace zakázané. Aj po otvorení prevádzok v mesiacoch máj a jún došlo k výraznému prepadu v tržbách,“ uviedli vo výzve premiérovi prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií.
Situácia v cestovnom ruchu je kritická
V porovnaní s ostatnými odvetviami a činnosťami je podľa signatárov výzvy cestovný ruch lídrom vo viacerých negatívnych ukazovateľoch.
„Ako príklad uvádzame najvyšší pokles zamestnanosti, najvyšší pokles tržieb a najvyšší pokles priemerných miezd. Aj na základe týchto skutočností považujeme za nevyhnutné, aby sa vláda SR zaoberala kritickou situáciou v cestovnom ruchu a čo najskôr prijala opatrenia na pomoc cestovnému ruchu,“ dodali.
Niektoré COVID-19 opatrenia sú nelogické a pre celoročné akvaparky aj likvidačné
K výzve Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska sa pripojili aj Asociácia slovenských kúpeľov, Slovenská asociácia cestovných kancelárií a agentúr, Historické hotely Slovenska, LAVEX- združenie lanoviek a dráh, Asociácia organizácií cestovného ruchu, Slovenský zväz výrobcov piva a sladu a Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu.
Štát pomôže prevádzkam, no nie všetkým
Premiér Igor Matovič na výzvu zareagoval vyjadrením, že peniaze na pomoc pre cestovný ruch vyčlenené budú, no nie pre všetky hotely.
„Hotely aktuálne riešime najmä s ministrom dopravy, ale aj hospodárstva pravidelne. Cestovný ruch totiž zasahuje do viacerých rezortov. Rozprávame sa s nimi o najlepšom riešení pre nich a aj pre Slovensko. Nerozprávame sa však o cudzích peniazoch, ktoré si niekde natlačíme. Niekto musí zaplatiť dane a odvody, aby sme my mohli rozdávať. Budeme teda selektovať zariadenia, ktoré naozaj utrpeli straty. Lebo sú aj také, ktoré si v medziročnom porovnaní pomohli a aj také žiadajú pomoc. Rozumný štát, ktorým chceme byť, pomôže tým prevádzkam, ktorým treba, ale nie všetkým,“ reagoval v stredu premiér po rokovaní vlády.