BRATISLAVA 26. augusta (WBN/PR) – Odborný garant a zakladateľ Očného laserového centra EXCIMER v bratislavskej Karlovej Vsi, prof. MUDr. Andrej Černák, DrSc., FEBO, v roku 1993 ako prvý na Slovensku operoval krátkozrakosť pomocou excimerového laseru. Dnes patrí medzi celosvetovo uznávané oftalmologické kapacity a očné laserové centrum pod jeho vedením sa stalo lídrom v odstraňovaní dioptrií nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. V máji tohto roku oslávil bratislavský EXCIMER dvadsať rokov svojej existencie a my sme sa rozhodli pri tejto príležitosti pána profesora Černáka vyspovedať.
Pán profesor poďme pekne po poriadku, čomu sa Vaše centrum venuje?
Sme úzkym špecialistom na odstraňovanie refrakčných chýb oka pomocou excimerového laseru. Zjednodušene povedané, pomáhame ľudom zbaviť sa okuliarov a kontaktných šošoviek.
Vraj Vás okrem Slovákov túžiacich po živote bez okuliarov poznajú aj v mnohých iných krajinách ako USA, Kanada, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Ukrajina či Česká republika, ako sa Vám podarilo preraziť aj vo svete?
Prví zahraniční klienti k nám prišli kvôli excimerovému laseru, ktorý bol v tom čase raritou nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. A vlastne na tom sa od tej doby veľa nezmenilo, aj dnes mnohí prichádzajú práve preto, že disponujeme 7D laserom, ktorý je jediným na Slovensku a v čase keď sme ho zakúpili (2014) bol len piatym na svete. Avšak domnievam sa, že samotné technologické vybavenie by nám určite nebolo stačilo na to, aby sme boli úspešní. Okrem profesionálneho lekárskeho tím bola dôležitá aj filozofia nášho centra, ktorá sa už od založenia odvíja od motta – klient na prvom mieste. Verím totiž, že spokojní klienti sú nielen najväčším zadosťučinením pre celý tím, ktorý v centre pracuje, ale súčasne aj našou najlepšou referenciou. Mnohí z nich nás aj po rokoch navštívia, len aby nám poďakovali. Neraz z ich úst môžete počuť, že zbaviť sa okuliarov bolo najlepším rozhodnutím v ich živote.
Čo musí človek urobiť ako prvé, keď sa rozhodne zbaviť okuliarov?
V prvom rade je potrebné odborné vyšetrenie. Vyšetrenia v očných optikách a u bežných očných lekárov nie sú dostačujúce, chýba im potrebné technologické vybavenie. Preto by prvým krokom malo byť vyšetrenie v očnom laserovom centre, kde sa chce klient nechať operovať. Výsledky vyšetrenia ukážu či je alebo nie je vhodným kandidátom na laserovú operáciu očí a či je dioptrická chyba jedinou chybou oka, alebo či sú príčinou jeho problémov aj iné ochorenia. Na základe toho mu lekár – oftalmológ odporučí či a akou metódou je vhodné sa nechať operovať.
Pán profesor a na základe čoho si má klient vybrať očné laserové centrum? Keď si dnes človek otvorí Google a naťuká „laserová operácia oka” vyskočí mu veľké množstvo centier a kliník, ktoré tento zákrok ponúkajú…
Treba si uvedomiť, že oftalmológia je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcim odvetvím medicíny, preto je potrebné sledovať najnovšie medicínske trendy a neustále sa zdokonaľovať po odbornej, aj technologickej stránke. Klientovi by som odporúčal hľadať medzi centrami, ktoré pravidelne obnovujú svoje technické vybavenie a ponúkajú najmodernejšie operačné metódy. Ak narazíte na centrum, ktoré Vám na internetovej stránke alebo cez telefón odporúča konkrétnu operačnú metódu, buďte obozretní. Rovnako obozretní by ste mali byť aj pri nákupe cez zľavové portály, či iných vysokých zľavách. Dôvodom takýchto odporúčaní, či poskytovania zliav môže byť aj chýbajúca odbornosť respektíve nedostatočné technické vybavenie.
Pán profesor zastavme sa pri tom technickom vybavení. Ako ste už spomínali v roku 2014 EXCIMER – Očné laserové centrum zakúpilo naozaj výnimočné zariadenie, 7D laser, ktorým disponujete ako jediný na Slovensku. Skúste nám objasniť tú jeho výnimočnosť.
V prvom rade by som rád objasnil jednu vec, Schwind Amaris 1050 RS 7D je excimerový laser, to znamená, že tvorí základ všetkých moderných a zároveň overených operačných metód, ktoré sa dnes na odstraňovanie dioptrií využívajú. Ostatné prístroje, ako napríklad femtosekundový laser sú len doplnkovým vybavením pri operácii. Kvalitný excimerový laser je teda základným predpokladom pre úspešný excimerový zákrok. Amaris 1050 RS 7D je najrýchlejší, najpresnejší a najbezepčnejší excimerový laser spoločnosti Schwind a vďaka svojím bezkonkurenčným vlastnostiam zvyšuje nielen komfort, ale aj bezpečnosť celej operácie.
Ako sa vlastnosti Vášho 7D laseru prejavujú v praxi?
Ak si odmyslíme ľudský faktor, teda odbornosť a skúsenosť lekára, tak pri excimerovom zákroku rozhodujúcu úlohu zohrávajú tri faktory. Rýchlosť, presnosť a bezpečnosť. Pulzová frekvencia 1050 Hz a priemer laserového zväzku 0,54 mm, ktorými náš laser disponuje, momentálne vo svete nemajú konkurenciu. Vďaka nim je celý zákrok rýchly (komfortný) a mimoriadne presný. Aj tu však platí heslo: Bezpečnosť na prvom mieste. Práve jedinečný systém sledovania oka, ktorý sa ukrýva pod označením 7D posúva bezpečnosť celého zákroku na doposiaľ nepoznanú úroveň.
Pardon, že Vás preruším, ale ak sa nemýlim, predtým ste používali 6D laser. Aký je teda rozdiel medzi 6D laserom a novým 7D laserom?
Excimerový laser s označením 6D dokáže sledovať nechcené pohyby oka počas operácie v reakčnom čase 1,6 milisekundy v šiestich rozmeroch alebo inak povedané v šiestich dimenziách. Od toho je písmenko D. Lasery s označením 7D, teda aj náš nový laser od spoločnosti Schwind, dokážu sledovať pohyby oka aj v novom, siedmom rozmere a tým je čas. V praxi to znamená výrazné skrátenie času medzi získaním obrazu z oka a spustením laserových impulzov. Inými slovami povedané, ak sa oko počas operácie pohne ktorýmkoľvek smerom, presne v tom istom čase sa pohne aj systém sledovania oka (eye tracking system 1050 Hz) a preto je tento laser taký výnimočný.
Na Vašej internetovej stránke sme sa však dočítali, že od mája 2015 máte aj inú novinku…
Tou novinkou je nová technológia SmartPulse, ktorá v kombinácii so 7D laserom prináša skvelú zrakovú ostrosť už niekoľko sekúnd po zákroku a výrazne skracuje pooperačný diskomfort aj pri povrchových metódach. Klienti zažívajú skutočný „wow efekt”, pretože ostrosť videnia priamo po zákroku je porovnateľná s hĺbkovými metódami, avšak s tým rozdielom, že nie je potrebný rez do oka. Pre ľudí, ktorí sa rezu do oka obávajú, ale najmä pre aktívne žijúcich ľudí a športovcov, je to skvelá príležitosť ako sa zbaviť okuliarov veľmi komfortným spôsobom.
Vráťme sa teraz k ľudskému faktoru, teda k osobe lekára. Akú veľkú úlohu zohráva lekár v dobe, ktorá so sebou prináša takéto neuveriteľné technologické vymoženosti?
Nepochybne rozhodujúcu. Odbornosť a vzdelanie je základným predpokladom úspechu celého zákroku. Riziko komplikácií existuje pri každej operácií a dovolím si tvrdiť, že ich počet a závažnosť sú priamo úmerné kvalite lekára a technického vybavenie, ktoré sa pri operácií používa. Vďaka technike, ktorú dnes máme, sme schopní operovať s extrémnou presnosťou, rýchlosťou a bezpečnosťou. A práve ruky a um lekára slúžia na to, aby túto schopnosť pretavili do skutočnosti.
V čom všetkom spočíva úloha lekára?
Kvalitné a dôkladné vyšetrenie je nesmierne dôležitou súčasťou celého zákroku, ak je urobené odborne a dôkladne, sme schopní predpokladať takmer všetky komplikácie, ktoré by mohli počas a po zákroku nastať. A platí to samozrejme aj opačne, ak lekár vyšetrenie zanedbá, riziko komplikácie sa zvyšuje. Bez dôkladného vyšetrenia a skúseného lekára taktiež nie je možné určiť metódu, ktorá je pre klienta najvhodnejšia. Úloha lekára pri operácií je porovnateľná s akoukoľvek inou profesiou, kde pracujete s mimoriadne výkonnou a špičkovou technikou. Pokiaľ ju máte plne pod kontrolou, dokážete zázraky. Ak ju pod kontrolou nemáte, môžu vzniknúť nežiadané komplikácie.
Ako sme už spomenuli pri Vašom predstavovaní, boli ste prvý na Slovensku kto operoval krátkozrakosť pomocou excimerového laseru a Vaše centrum tento rok oslávilo 20 rokov, máte spočítané koľko klientov už prešlo Vašimi rukami?
Za seba osobne to veru spočítané nemám, avšak centrum, ktoré sme v roku 1995 založili si takého štatistiky samozrejme uchováva. V pamäti mi však utkvelo jedno významné číslo, ktoré sme nedávno prekročili, 50 000 zákrokov excimerovým laserom, metódou bez rezu oka, čo je najviac v celej strednej Európe. Len v roku 2014 sme úspešne vykonali vyše 4500 zákrokov.
Pán profesor, vráťme sa ešte k tej histórií a oslavám 20. výročia, nemáme na Slovensku veľa zdravotníckych zariadení, ktoré patria k svetovej špičke vo svojom obore. Ste školiacim pracoviskom Slovenskej zdravotníckej univerzity, vyhľadáva Vás zahraničná klientela z takmer celej Európy, vlastníte špičkovú techniku a aj po dvadsiatich rokoch stále rastiete, to nie je bežná slovenská realita…
Faktorov, vďaka ktorým sme sa dostali tam, kde sme dnes, bolo viacero. Nebáli sme sa chytiť príležitosti a od začiatku sme budovali naše centrum s víziou špičkového zdravotníckeho zariadenia. Nezaujímal nás krátkodobý profit, ale spokojný klient, ktorý sa stane tým najlepším posolstvom nášho centra. Azda rozhodujúcim faktorom sa stala naša vôľa neustále sa zlepšovať a udržať sa na pozícií lídra vďaka svojim skúsenostiam a technike.
A ako každý úspešný projekt, potrebovali sme aj kúsok šťastia. Našim šťastím bolo, že sme od začiatku vsadili na spoluprácu s firmou Schwind, ktorá si dlhé roky udržuje pozíciu lídra na oftalmologickom trhu, vďaka neustálemu vývoju nových a lepších technológií.