VARŠAVA 1. jún (WEBNOVINY) – Vojenský súd vo Varšave v stredu oslobodil všetkých sedem dôstojníkov a vojakov, ktorí boli obvinení z vojnových zločinov po ostreľovaní afganskej dediny Nangar Khel 16. auguste 2007. Poľskí vojaci vyslaní na zahraničnú misiu boli obvinení zo zabitia civilistov vôbec po prvý raz v moderných dejinách krajiny.
Počas svadobnej oslavy spustili streľbu na civilistov, šesť Afgancov usmrtili a ďalší traja museli byť hospitalizovaní v nemocnici s vážnymi zraneniami. Medzi obetami útoku sa nachádzali aj deti vo veku od 5 do 13 rokov. Prokuratúra tvrdila, že pálili mínometmi na civilistov bez toho, aby boli vystavení priamemu ohrozeniu života.
Súd však po hodine ostro sledovaného procesu oznámil rozsudok: Nevinní. Podľa senátu nešlo o vojnové zločiny, ale o „ omyl vo vojne“, pričom poľským vojakom hrozil trest 5 až 15 rokov. Hlavným argumentom sudcov bolo, že prokuratúra nepredložila dostatočné dôkazy o vine poľských vojakov, avšak všetky snahy o doplnenie dôkazového materiálu boli počas procesu neúspešné.
„Súd nemal dostatočnú dokumentáciu,“ povedal sudca Jaroszewski. Oslobodzujúcemu rozsudku pomohlo aj to, že všetky pochybnosti o dôkazoch boli vyšetrené v prospech obžalovaných. Ide o bezprecedentný prípad v histórii poľskej justície.
Ku konečnému verdiktu dopomohli tiež výroky poľských politikov, ktorí sa k prípadu často vyjadrovali už počas procesu v prospech obžalovaných. Tamojší minister obrany Bogdan Klich verdikt komentoval slovami: “Bol som presvedčený, že išlo o chybu a nie o zločin. Som veľmi spokojný s týmto rozhodnutím súdu, veril som v nevinu našich vojakov “.
Poľskí predstavitelia najskôr uvádzali, že civilisti zahynuli pri prestrelke vojakov so vzbúrencami Talibanu, ale neskôr priznali, že streľba nebola reakciou na útok. Obžaloba opisovala incident ako pomstu vojakov za predchádzajúce napadnutie islamistov z Talibanu na jednotky poľskej armády v Afganistane.
Poľsko má v súčasnosti v Afganistane 2200 vojakov, prezident Bronislaw Komorowski nedávno podpísal predĺženie misie vojakov v rámci operácie ISAF do roku 2012.