GDANSK 1. septembra (WEBNOVINY) – Najvyšší poľskí predstavitelia si v utorok pripomenuli 70. výročie začiatku druhej svetovej vojny a vzdali poctu ľuďom, ktorí prišli o život v boji proti nacistickému Nemecku. Úvodný spomienkový obrad sa uskutočnil v skorých ranných hodinách na polostrove Westerplatte v gdanskom prístave, kde 1. septembra 1939 zazneli prvé výstrely najväčšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Rovnaké miesto v priebehu dňa navštívia lídri dvoch desiatok štátov z oboch táborov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ruského premiéra Vladimira Putina.
Bývalá pevnosť v Gdansku je pre Poliakov symbolom hrdinského odporu, keďže tu 180 poľských vojakov dokázalo sedem dní vzdorovať 3500 Nemcom. Ceremónia sa začala o 4:45, teda presne vo chvíli, keď nemecká loď Schleswig-Holstein začala ostreľovať malú poľskú pevnosť na výbežku v Baltskom mori. „Westerplatte je symbol, symbol hrdinského boja slabšieho proti silnejšiemu,“ povedal pred zhromaždením poľský prezident Lech Kaczyński. „Je dôkazom vlastenectva a nezlomného ducha. Sláva hrdinom tých dní, sláva hrdinom Westerplatte, sláva všetkým vojakom, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne proti nemeckému nacizmu a proti boľševickej totalite.“ Kaczyńského slová zopakoval premiér Donald Tusk, ktorý tiež varoval pred nebezpečenstvom zabúdania na ponaučenia z vojny. „Stretli sme sa tu, aby sme si pripomenuli, kto začal vojnu, kto bol vinníkom, kto bol vo vojne katom a kto bol obeťou tejto agresie… Spomíname, pretože dobre vieme, že ten, kto zabúda, alebo ten, kto prekrúca históriu a má moc alebo získa moc, prinesie opäť nešťastie ako pred 70 rokmi,“ povedal. Účastníci neskôr za prítomnosti čestnej stráže položili vence pri pamätníku obrancov Westerplatte.
Počas vojny iba v Poľsku zahynulo okolo šiestich miliónov ľudí vrátane troch miliónov Židov. Počas okupácie sa tiež Poľsko stalo základňou nacistickej genocídy po tom, ako tu zriadili viacero vyhladzovacích táborov.
Spomedzi prítomných zahraničných lídrov vyvolávajú najväčšiu pozornosť práve Merkelová a Putin, teda predstavitelia krajín, ktoré na jeseň roku 1939 obsadili Poľsko. Varšava a Berlín majú vo všeobecnosti dobré vzťahy a Merkelová pozvanie na podujatia privítala ako „signál zmierenia“. Vzťahy medzi Poľskom a Ruskom však zostávajú napäté. V liste adresovanom Poliakom, ktorý v predvečer výročia zverejnil denník Gazeta Wyborcza, Putin vyzval na obojstrannú „ľútosť a odpustenie“ v nádeji, že „rusko-poľské vzťahy skôr či neskôr dosiahnu vysokú úroveň pravého partnerstva“ ako v prípade Ruska a Nemecka.
SITA_AP_AFP