LONDÝN 11. decembra (WEBNOVINY) – Odmietavý postoj britského premiéra Davida Camerona k zmenám zmluvy o EÚ schvaľuje 62 % Britov. Vyplýva ta z prieskumu britského denníka Daily Mail.
Až 48 % opýtaných sa v tomto prieskume vyslovilo za to, aby Veľká Británia opustila EÚ. 30 % respondentov si myslí opak a 19 % opýtaných nevedelo na otázku odpovedať. Noviny Sunday Express píšu, že koniec EÚ je nezastaviteľný. 66 % zo všetkých opýtaných si myslí, že o otázke zotrvania Veľkej Británie v EÚ by malo prebehnúť referendum. Mnoho Britov je presvedčených, že Nemecko získalo po summite príliš veľkú moc.
„Myslím, že smerujeme k referendu o európskych záležitostiach. Neviem, ako by sme sa mu mohli vyhnúť a ja sa mu vyhýbať ani nechcem,“ povedal poslanec Chris Heaton-Harris. Podľa jeho kolegu George Eustice Európa čelí koncu hry a rozpadu.
Britský vicepremiér považuje rozhodnutie Britov za chybu
Britský vicepremiér Nick Clegg skritizoval v nedeľu krok premiéra Davida Camerona zablokovať na summite v Bruseli zmeny v zmluve o Európskej únii, pričom toto rozhodnutie označil za „zlé pre Britániu“. Líder menšej koaličnej strany Liberálnych demokratov uviedol, že je z výsledku trpko sklamaný. Obáva sa totiž, že dôsledkom bude izolácia a ignorácia Británie v rámci únie. Clegg pôvodne podporoval Cameronovo rozhodnutie, pre britskú stanicu BBC však v nedeľu uviedol, že po telefóne premiéra varoval, že je to zlý krok. Vicepremiér však jedným dychom odmietol reči o možnom rozpade koalície s Cameronovými konzervatívcami, pretože by to podľa jeho slov bolo pre krajinu v čase veľkej ekonomickej neistoty príliš poškodzujúce.
Britský premiér počas štvrtkového a piatkového summitu zablokoval prijatie zmluvy o sprísnení rozpočtových pravidiel v rámci celej EÚ s odôvodnením, že navrhované opatrenia by ohrozili londýnske finančné trhy. Zvyšných 26 členov sa však nakoniec dohodlo na vytvorení takzvaného „nového finančného celku“ prostredníctvom medzištátnych dohôd. „Čo sa týka budúcnosti, áno, samozrejme to predstavuje zmenu v našom vzťahu s Európou. Ale jadro nášho vzťahu – jednotný trh, obchod, investície, rast a pracovné miesta, ktoré chceme mať – zostáva nezmenené,“ vyjadril sa Cameron.