Eurozóna sa dohodla na záchrane eura

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/AP

BRUSEL 9. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia sa v snahe o tesnejšiu fiškálnu úniu a záchranu eura v piatok dohodla na uzatvorení novej dohody bez Veľkej Británie.

„Fiškálna únia sa bude vytvárať krok po kroku. Túto krízu využijeme ako príležitosť pre nový začiatok,“ povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová po rokovaniach na piatkovom summite EÚ. Dohoda bude podľa jej slov predložená začiatkom marca a okamžite sa môže ratifikovať.

Pokus o schválenie širších zmien v zmluve o Európskej únii zlyhal, povedal v piatok nadránom po celonočných rokovaniach na summite krajín EÚ v Bruseli francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Ten zároveň podotkol, že ďalšie snahy o prijatie reformných zmien na odvrátenie dlhovej krízy sa budú sústreďovať predovšetkým na dohodu medzi krajinami používajúcimi spoločnú európsku menu. Tá by mala padnúť do marca.

Deväť štátov Európskej únie je ochotných pripojiť sa k sedemnástim členom eurozóny pri koncipovaní novej medzivládnej dohody o tesnejšej fiškálnej únii, ktorej cieľom je vyriešenie dlhovej krízy.

Čo dohodli lídri v Bruseli?

* Vznik fiškálnej únie

* Dlhová brzda

* Pri prekročení 3 percent deficitu budú sankcie

* Trvalý euroval bude platiť od júla 2012

Summit vojde do histórie

Sarkozy
Foto: SITA/AP

Tento summit vojde do histórie… Uprednostňovali sme schválenie reformy kľúčových dohôd všetkými 27 krajinami. Nebolo to však možné pre pozíciu našich britských priateľov. Stane sa tak preto prostredníctvom medzivládnej dohody medzi 17 krajinami, ktorá bude otvorená aj pre ďalších,“ povedal Sarkozy, ktorý podotkol, že podmienky vyslovené britským premiérom boli všeobecne uznané za „neakceptovateľné“.

Sarkozy ich pomenoval ako požiadavku o zapracovanie „istého počtu výnimiek z regulácie finančných služieb pre Britániu“. „Toto sme nemohli akceptovať, spochybnilo by toto totiž veľkú časť práce, ktorú sme odviedli v záujme regulácie finančných služieb,“ dodal Sarkozy.

Dohoda podporila trhy

Európsky akciový trh v piatok posilnil vďaka miernej úľave po tom, ako sa väčšina európskych lídrov na summite EÚ dohodla, že budú svoje úsilie smerovať k sprísneniu rozpočtovej disciplíny. Najviac sa po dohode lídrov únie darilo bankám, ktoré európska dlhová kríza ohrozuje vzhľadom na to, že vo svojich portfóliách vlastnia vládne cenné papiere. Bankový index STOXX Europe 600 si pripísal 2,6 %.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 1,3 % na úroveň 986,32 bodu. Andy Lynch zo spoločnosti Schroders sa však domnieva, že piatkové posilnenie trhu vyplýva iba z čiastočnej úľavy.

K dohode lídrov eurozóny sa môžu pripojiť aj ďalší

Eurozóna, peniaze
Foto: SITA/AP

Lídri členských krajín sa na summite v Bruseli síce dohodli na potrebe tvrdšej kontroly rozpočtových pravidiel, no potrebný konsenzus na zakotvení zmien do zmluvy o EÚ nenašli.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy preto potvrdil, že dohodu s najväčšou pravdepodobnosťou podpíšu vlády 17 krajín eurozóny s tým, že sa k nej môžu pridať aj ďalšie zo zostávajúcich 10 krajín EÚ, ktoré spoločnú európsku menu nepoužívajú.

Europrezident zároveň podotkol, že lídri sa nedohodli na vytvorení spoločných európskych dlhopisoch, ktoré mnohí označujú za poslednú a v súčasnosti už aj jedinú šancu na záchranu eura. Dosiahli však zhodu na automatických sankciách pre porušovateľov rozpočtových pravidiel v rámci eurozóny a taktiež na zapísaní nových fiškálnych pravidiel o vyrovnanom rozpočte do jednotlivých národných ústav. Dohoda padla aj na navýšení trvalého Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) až do výšky 500 miliárd eur ako žiadalo Nemecko.

Je lepšie zostať mimo, skonštatoval britský premiér

Britský premiér David Cameron v piatok ráno po dlhom rokovaní lídrov členských krajín EÚ v Bruseli potvrdil, že si za svojim rozhodnutím zablokovať zmeny v zmluve o EÚ stojí. Podľa jeho slov bolo odmietnutie nemecko-francúzskych návrhov bez dodatočných záruk pre Londýn nevyhnutné a je preto „lepšie zostať mimo“. Britský líder svoje rozhodnutie okomentoval ako „tvrdé, no dobré“. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozyho však označil ním požadované výnimky pre Spojené kráľovstvo za „neprijateľné“.

Samozrejme, že chceme, aby si krajiny eurozóny riešili vlastné problémy, no mali by sme to umožniť iba v rámci zmluvy o Európskej únii a ak bude zachovaná ochrana jednotného trhu a ďalších kľúčových britských záujmov,“ povedal Cameron, podľa ktorého zmeny v takejto podobe navrhované Berlínom a Parížom podporiť ani nemohol, keďže by aj tak stroskotali v britskom parlamente.

Česko váha o prijatí novej zmluvy

Česká republika dôkladne zváži konečnú podobu dohody európskych štátov o prehĺbení fiškálnej integrácie, pred tým ako sa rozhodne, či sa pripojí. Povedal to český premiér Petr Nečas. „Než sa Česká republika rozhodne, či sa pripojí alebo nie, musí najskôr vedieť, k čomu sa pripája, a to teraz nevie,“ povedal Nečas po skončení summitu lídrov EÚ v Bruseli, kde sa takmer všetky členské krajiny EÚ, okrem Veľkej Británie, priblížili k novej zmluve. „Tá má teraz jednu alebo dve strany, a to je ďaleko od riadnej podoby medzinárodnej zmluvy,“ povedal.

Nečas ďalej tvrdí, že niektoré dohodnuté body sú pre Česko neprijateľné. „Budeme pozorne sledovať a zúčastňovať sa na diskusiách, a ak sa budú držať bodov ako je cesta k vyrovnaným rozpočtom, veľkosť deficitu, dlhovej brzdy, to sú veci, ktoré budeme robiť aj napriek novej zmluve. S týmto problém nemáme,“ uviedol Nečas. ČR sa však k novej zmluve nepripojí, ak bude obsahovať harmonizáciu priamych daní a harmonizáciu dôchodkových alebo zdravotných systémov, dodal.

O fiškálnej únii Íri asi rozhodnú v referende

Lucindac Reightonová
Foto: lucindacreighton.ie

Írsko pravdepodobne bude musieť o vytváraní fiškálnej únie v eurozóne uskutočniť referendum. Konštatovala to v piatok írska ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová.

„Povedala by som, že pravdepodobnosť je 50 ku 50. V najbližších týždňoch budeme skúmať detaily,“ povedala Creightonová pre agentúru Reuters.

Írska ministerka pre európske záležitosti zároveň v piatok povedala, že očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) bude v najbližších týždňoch rozhodnejšie postupovať v rámci svojho programu nákupov dlhopisov. „Naďalej bude nutné, aby ECB bola na trhu aktívna a pokračovala v snahe stabilizovať spoločnú menu,“ uviedla Creightonová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronHerman Van RompuyNicolas SarkozyPetr Nečas