BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Dodržiavanie zákona o neprimeraných podmienkach obchodných reťazcov nikto poriadne nekontroloval a nemohol mať teda vplyv na obchodné vzťahy ani na výšku salda zahraničného obchodu s agrokomoditami. V reakcii na včerajšie vyjadrenie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona to v piatok uviedol podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a predseda Únie potravinárov Slovenska Dušan Janíček. Podľa neho zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi tovarov, ktorými sú potraviny na Slovensku neplatil štyri roky ako tvrdí minister Simon, ale oveľa kratšie.
„Navyše, prvá verzia obsahovala ustanovenia o ekonomickej závislosti dodávateľa na konkrétnom odberateľovi, ktoré sťažovali jeho vykonateľnosť v praxi. Tá sa výrazne zvýšila až po ostatnej novelizácii, ktorá však mala nadobudnúť plnú účinnosť až vlani v jeseni, teda v čase, keď už bolo dávno prijaté programové vyhlásenie novej vlády aj s predsavzatím zrušiť túto právnu normu,“ tvrdí Janíček. Podľa neho obchodné reťazce s vedomím, že vláda chce zákon zrušiť, získali istotu a z jeho dodržiavania si nerobili ťažkú hlavu. „Opätovne pripomíname, že sme nevideli žiadnu analýzu o vplyve zákona na podnikateľské prostredie, ktorá – vzhľadom na spomínané okolnosti – vlastne ani nemôže existovať,“ ohradil sa Janíček.
SPPK nesúhlasí ani s tvrdením ministra, podľa ktorého zákon donútil obchodné reťazce uzatvárať zmluvy mimo územia Slovenska, pretože tam mali výhodnejšie podmienky. „To, že niektoré nadnárodné obchodné reťazce uzatvárajú kontrakty na nákup potravinárskeho tovaru v zahraničí, platilo aj pred prijatím zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch,“ tvrdí Janíček. Rozhodnutia v tomto smere podľa neho oveľa viac záležia od riadiacich centrál reťazcov než od národnej legislatívy.
Zlepšenie zahranično-obchodnej bilancie Slovenska, ktoré sa v prvom kvartáli tohto roka medziročne zlepšilo o 60 mil. eur, nie je podľa Janíčeka výsledkom zrušenia zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch ako tvrdí minister. „Minuloročné pasívum bolo už také veľké, že sa nemohlo donekonečna ďalej prehlbovať, lebo by to muselo vyústiť do takmer úplného zastavenia domácej potravinárskej produkcie,“ tvrdí podpredseda SPPK. O náznak zlepšenia sa podľa jeho názoru postarali aj marketingové aktivity účastníkov trhu, nárast exportu i pomaly sa zvyšujúci dopyt časti spotrebiteľov po kvalitných domácich potravinách.