BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) zásadne nesúhlasí s výškou štátnej pomoci v objeme jedného milióna eur v kapitole poľnohospodárstva a potravinárstva, ktorá sa po schválení štátneho rozpočtu stane od 1. januára 2018 pre agropotravinársky sektor skutočnosťou.
Rada v reakcii na schválenie budúcoročného štátneho rozpočtu zriaďuje krízový štáb. Naďalej trvá na tom, že výška štátnej pomoci musí byť na úrovni 70 miliónov eur.
Ľadová sprcha pre poľnohospodárov
Uvádza sa to v stanovisku rady k štátnemu rozpočtu na rok 2018, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
„Výška štátnej pomoci musí byť na úrovni 70 miliónov eur, ak chce štát zabezpečiť konkurencieschopnosť a porovnateľné podmienky pre odvetvie v porovnaní s okolitými krajinami. Schválený štátny rozpočet na rok 2018 je pre poľnohospodárov a potravinárov ľadovou sprchou,“ konštatuje sa v stanovisku.
Novela zákona o nájme pozemkov spôsobí chaos a ohrozí trh s pôdou, tvrdia stavovské organizácie
Prvé zasadnutie krízového štábu sa uskutoční 9. januára budúceho roku a zúčastnia sa ho zástupcovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, teda relevantných agropotravinárskych organizácií pôsobiacich na Slovensku.
Konkrétne ide o Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK), Agrárnu komoru Slovenska, Potravinársku komoru Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.
Vyzývajú k naplneniu sľubov
Rada v stanovisku vyzýva k naplneniu sľubov, ktoré dostala 27. novembra 2017 od predsedu NR SR Andreja Danka, sprostredkovane od predsedu vlády SR Roberta Fica a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej.
Potravinová kobra odhalila plesnivé potraviny či veľké množstvo chemických látok v mede
Tí podľa rady poľnohospodárom prisľúbili, že v roku 2018 budú využívať pomoc z mimorozpočtových zdrojov vo forme zelenej nafty. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv požaduje aj zintenzívnenie prác na zriadení rizikového fondu v budúcom roku.
„Ak nechceme vystavovať našich spotrebiteľov pribúdajúcim potravinovým škandálom vo svete, ak chceme na Slovensku vyrábať potraviny s pridanou hodnotou, potrebujeme skutočne vidieť silnú podporu agropotravinárskeho odvetvia zo strany štátu. Opakujeme, že len tak môže byť Slovenská republika vrátane poľnohospodárstva a potravinárstva skutočne súčasťou jadra Európskej únie,“ uzatvára stanovisko.