BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák odmieta kritiku Rady mimovládnych organizácií Rómskych komunít (RMORK), že sa nezaujíma o dialóg s mimovládkami. Upozorňuje, že sám pochádza z prostredia týchto organizácií, v rokoch 1998 až 2010 pôsobil ako projektový manažér pre viaceré z nich. „Nedá sa so všetkými predstaviteľmi stretnúť v priebehu dvoch týždňov, to je úplne pochopiteľné,“ povedal agentúre SITA Pollák. Minulý týždeň v Košiciach spolu s 30 rómskymi starostami, poslancami a predstaviteľmi mimovládnych organizácií navštívili Luník IX. Dnes sa stretáva s predstaviteľmi mesta Dolný Kubín, ktoré už využíva istú formu plánovaných e-pay kariet. „Prišli sme sa pozrieť, ako to tu beží a ako by sa to dalo využiť a poučiť sa z toho,“ konštatoval Pollák. Na kritiku Rady mimovládnych organizácií Rómskych komunít, že jej vláda nevysvetlila mechanizmus fungovania e-pay kariet, Pollák odpovedá: „To ešte ani sami nevieme, ako to bude fungovať, preto sme tu dnes, aby sme zistili, aké formy zvoliť,“ dodal Pollák.
RMORK na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásila, že nevie, aké zámery má s rómskou menšinou kabinet Ivety Radičovej. V Programovom vyhlásení vlády čítajú o zákone o sociálne vylúčených spoločenstvách, avšak netušia, čo si pod týmto pojmom predstaviť. Kritizujú neochotu vlády viesť s rómskymi organizáciami dialóg. „Potrebujeme mantinely od vlády, aby povedali, toto ideme urobiť a tu vás potrebujeme,“ vyhlásil predseda RMORK Ladislav Richter.
Organizácia dnes zorganizovala stretnutie mimovládnych rómskych organizácií. Tvrdí, že naň telefonicky pozvala viacerých zástupcov štátu, vrátane premiérky, rómskeho splnomocnenca vlády, vicepremiéra pre menšiny, ministra i tajomníčku rezortu práce. Rómovia chápu, že dnes zasadá parlament k Programovému vyhláseniu vlády, no mrzí ich, že s výnimkou štátnej tajomníčky rezortu práce Lucie Nicholsonovej žiaden z pozvaných neposlal náhradu. Richter kritizuje, že nová vláda presunula ťažisko riešenia rómskej problematiky z úradu vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. „Prestavte si, že by takto vymedzili z menšín Židov alebo Rusínov,“ hovorí Richter. K navrhovaným zmenám sa rómske organizácie nevedia jednoznačne postaviť. Ako príklad uvádzajú e-pay karty, pomocou ktorých by mali Rómovia po novom dostávať sociálne dávky na nákupy. „Brali by sme to, keby to pomohlo početným rodinám, ktoré si za sociálne dávky kupujú niečo iné. …Ale kto všetko bude vylúčený v tomto systéme,“ pýta sa predseda rožňavského združenia Univerzus Marián Ikri. Nevie, či budú môcť Rómovia na e-pay karty nakupovať len vo vytypovaných obchodoch, ani čo s malými obchodmi, ktoré platobné terminály nemajú. Rómovia žiadajú dôsledné riešenie otázky vyvlastňovania pozemkov pod osadami. Vítajú návrh povinných nultých ročníkov. „Pre našu menšinu je to dôležité, zamedzí to posielaniu našich detí do špeciálnych škôl,“ konštatuje Ikri. Organizácie súhlasia aj s rómskymi hliadkami v polícii.
SITA