Prvé verejné vystúpenie premiéra Roberta Fica po atentáte nenaplnilo očakávania štátnického prejavu s cieľom zmierenia spoločnosti. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Michal Cirner z Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
„Špekulovalo sa o tom, že atentát môže Roberta Fica v niečom zmeniť a bude iný oproti tomu, ako ho poznáme posledných možno 20 rokov v politike. Vyzerá to tak, že sa nezmenil a od opozície a časti verejnosti očakávaný štátnický prejav nejakého zmierenia, ktorý by viedol k depolarizácii spoločnosti, sa nekonal,“ zhodnotil Cirner.
Príhovor k svojej cieľovej skupine
Dodal, že premiér je vo videu síce mierny a hovorí aj o odpustení, ale inak to bol stranícky prejav, ktorý išiel v línii, v akej poznáme stranu Smer-SD a jej predsedu Roberta Fica aj spred atentátu.
„Nesmerovalo to k zmiereniu, skôr sa prihováral svojej cieľovej skupine, svojim voličom, teda jednej časti spoločnosti, ktorá podporuje vládnu koalíciu a predovšetkým jeho stranu,“ poznamenal.
Fico sa po atentáte prvýkrát prihovoril ľuďom. Odpúšťa človeku, ktorý ho postrelil (video)
Politológ zároveň poukázal na to, že Fico ako veľmi pragmatický politik vystúpil tesne pred moratóriom pred voľbami do Európskeho parlamentu a využil ešte posledné chvíle, keď bola možná predvolebná kampaň.
Predseda vlády vo svojom 14-minútovom videu na sociálnej sieti povedal, že nemá žiadny dôvod veriť tomu, že išlo o útok „osamelého pomätenca.“
Špekulácie sú z rôznych táborov
Podľa Cirnera ide o Ficovu špekuláciu. „Nedalo by sa mu vytýkať, keby bol nejakým spôsobom nahnevaný, pretože útok veľmi výrazne zasiahol jeho život a zdravie. Špekulácie tu sú z rôznych táborov, koaličných aj opozičných, ale nakoniec si aj tak musíme počkať na výsledky vyšetrovania,“ povedal.
Fico vo videu spomenul opozíciu, „politické mimovládne organizácie financované zahraničím“, ale aj Európskych socialistov a predstaviteľov západných krajín v EÚ, ktorí podľa neho nereagovali na jeho upozornenia na „likvidáciu opozície“.
Cirner to hodnotí ako pokračovanie politickej línie, ktorú vedie Smer-SD a súčasne ako kampaň pred eurovoľbami. Premiér tiež požiadal „protivládne“ médiá a predovšetkým tie, ktoré sú „spoluvlastnené finančnou štruktúrou Georgea Sorosa“, aby atentát nebagatelizovali.
Politológ si nemyslí, že by išlo o bagatelizovanie, skôr k rôznym špekuláciám podľa neho prispelo nie veľmi transparentné informovanie o zdravotnom stave premiéra. „Zahmlievanie prispieva k špekuláciám a podporuje to aj konšpirácie,“ zhodnotil.