BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Zodpovednosť za politizáciu justície ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) odmieta a pripisuje ju strane Smer-SD. „Smer-SD cynicky vymenil pokoj v koalícii za to, že odovzdal súdnictvo do rúk (Štefanovi) Harabinovi. Čím vás drží, že ho takto kryjete,“ opýtala sa dnes opozičných poslancov počas diskusie k novele zákona o prokuratúre.
Róberta Madeja (Smer-SD) ministerkina argumentácia videom sklamala, čakal viac odborných argumentov. Madejov stranícky kolega Miroslav Číž sa pred Žitňanskou zaviazal, že on sa k „hanebnej diskreditácii politických oponentov“ nezníži a bude argumentovať vecne a odborne. „Je to pokrytecké a trápne, vráťte sa na cestu demokracie,“ adresoval Žitňanskej s tým, že zmeny na prokuratúre nie sú uvedené v programovom vyhlásení vlády.
Peter Zajac (OKS/Most-Híd) si položil otázku, prečo opozícia tak „zúrivo“ bojuje proti zmenám v justícii a na prokuratúre. Vzápätí si sám odvetil, že Smeru-SD prepojenie politickej a súdnej moci vyhovuje. Žitňanská dodala, že toto prepojenie je výhodné pre ekonomické záujmy predstaviteľov Smeru-SD. Dušan Jarjabek (Smer-SD) si myslí, že Žitňanská je posadnutá bojom proti Harabinovi, čo on nechápe a vyzval ju, aby s tým skončila. „Neotravujte nás týmito komplexmi,“ povedal jej.
Poslanci prelomili veto prezidenta a opäť schválili novelu zákona o prokuratúre
Výberové konania na miesta prokurátorov, zverejňovanie uznesení prokuratúry či zrušenie inštitútu právnych čakateľov sa od októbra stanú realitou. Národná rada prelomila veto prezidenta Ivana Gašparoviča a opätovne schválila novelu zákona o prokuratúre z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorú im vrátil na prerokovanie. Vo svojom rozhodnutí k zákonu uplatnil prezident viacero pripomienok, ktoré sú podľa neho zásadné, a preto odporučil, aby parlament zákon pri opätovnom prerokovaní neprijal ako celok. Plénum sa pri hlasovaní stotožnilo so zmenou účinnosti zákona od 1. októbra.
Na internete sa podľa znenia novely budú zverejňovať právoplatné uznesenia prokurátorov, ktorými sa skončilo trestné stíhanie, a rozhodnutia disciplinárnych komisií. Ďalšie uznesenia prokurátorov sa budú sprístupňovať na základe žiadosti. Aby nebolo ohrozené trestné konanie alebo práva osôb, je v zákone výnimka na nezverejňovanie a nesprístupňovanie niektorých rozhodnutí a informácií.
Prokurátorov nebude vymenúvať generálny prokurátor
Budú sa vyberať prostredníctvom výberových konaní. V šesťčlennej výberovej komisii budú traja ľudia za prokuratúru a traja za parlament. Žrebovať sa budú na polročné obdobie z databázy, do ktorej bude Národná rada SR aj Rada prokurátorov na tri roky voliť po ôsmich kandidátoch. Výberové konania budú vždy verejné. Jedinou výnimkou pre obsadzovanie miesta prokurátora bez výberového konania bude preloženie prokurátora na prokuratúru nižšieho alebo toho istého stupňa.
Po novom sa budú cez výberové konanie vyberať aj vedúci, teda okresní a krajskí prokurátori a ich námestníci. Súčasne sa pre nich zavádza päťročné funkčné obdobie. Okrem toho sa má pre nich zaviesť možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach, miesto generálneho prokurátora však ten istý človek nebude môcť zastávať opakovane. Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre špeciálneho prokurátora. Ten zároveň bude námestníkom generálneho prokurátora.
Záväzné stanoviská bude vydávať generálny prokurátor na základe stanoviska komisie zloženej z troch zástupcov prokuratúry a troch zástupcov ministra spravodlivosti. Pri odvolaniach voči rozhodnutiu disciplinárnej komisie bude rozhodovať súd. Novela rozširuje možnosti, keď môže dať parlament prezidentovi návrh na odvolanie generálneho prokurátora o prípad, keď bude generálny prokurátor v disciplinárnom konaní uznaný vinným zo spáchania disciplinárneho previnenia.
Novela tiež znemožňuje ukladanie tzv. negatívnych pokynov
Nadriadený prokurátor tak už nebude môcť prikázať podriadenému prokurátorovi, aby nevzniesol obvinenie, nepodal návrh na vzatie obvineného do väzby, vec postúpil na prejednanie inému orgánu, zastavil trestné stíhanie, nepodal obžalobu alebo nepodal riadny alebo mimoriadny opravný prostriedok v neprospech obvineného. Odňatie veci bude musieť nadriadený prokurátor písomne odôvodniť a zverejniť.
Nové znenie ruší inštitút právnych čakateľov prokuratúry, čakatelia sa stanú asistentmi prokurátorov, čo je nový inštitút, ktorý má vytvoriť predpoklady pre odbremenenie prokurátorov od vykonávania jednoduchých procesných úkonov.