Politici volajú po kontrole tajných služieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novinari
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 24. novembra – Každým dňom pribúdajú nové informácie o odpočúvaní či už novinárov alebo samotných politikov. V stredu vyšlo najavo aj to, že Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) nahralo aj premiérku Ivetu Radičovú.

Odpočúvanie novinárov podľa premiérky opäť poukázalo na problém s kontrolou tajných služieb.

„Celý príbeh odpočúvania, ktorý sa v súčasnosti už odhaľuje, bol bežný aj za predchádzajúcich vlád. (…) Je najvyšší čas, aby sme dospeli k dohode a k iniciatíve na kontrolné mechanizmy tajných služieb,“ povedala v stredu po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparoviťom.

Ako dodala, je zrejmé, že tajné služby „robili všetko možné, len nie to, na čo boli určené a čo je ich hlavný účel“.

Gašparovič chápe, že tajné služby budú vždy hľadať cestu, ako využiť špeciálne postavenie, ktoré majú. „Ale neznamená to, že by sme nemali hľadať mechanizmy, ako čo najmenej znížiť túto možnosť a tiež si myslím, že u nás asi budeme musieť uvažovať o nejakých opatreniach,“ vyhlásil.

Záhadne telefonovanie

Premiérka si všimla, že takmer všetci politici do telefónu hovoria spôsobom, ako by sa na konverzácii zúčastňovalo viac ľudí. „Tento pocit, tento stav, je skutočne neprijateľný a nenormálny,“ myslí si.

Radičová sa obáva, že nelegálnych odpočúvaní sa zrejme celkom nezbavíme. „Ale faktom zostáva, že napríklad v porovnaní s Českou republikou nemáme elementárne kontrolné mechanizmy na kontrolu činnosti tajných služieb a potom sa nám deje pred očami to, čo sa deje.“

Radičová poznamenala, že ak by ju aj niekto odpočúval, nič nové by sa nedozvedel. „Ja môžem rovno to, čo hovorím do telefónu, hovoriť do médií,“ vyhlásila. Podobne ako ona, ani prezident sa odpočúvania nebojí. „Bol by som rád. Boli by sa všeličo dozvedeli, čo by ich vôbec nebolo zaujímalo, takže veľmi rýchlo by zistili, že to nemá význam,“ povedal s úsmevom.

Kontrolné výbory

Parlamentné výbory na kontrolu spravodajských služieb sa nevedia dostať k dokumentom. Presvedčili sa o tom v stredu aj predseda osobitného výboru parlamentu na kontrolu Vojenského spravodajstva Peter Žiga a poslanec Martin Fedor. Poslanci boli pre kauzu odpočúvania novinárov na prieskume vo VOS, ale dostali sa len k súhlasom sudcu o odpočúvaní v štyroch medializovaných prípadoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin FedorPeter Žiga