BERLÍN 26. marca (WebNoviny.sk) – Rakúske orgány začali vyšetrovať možné prepojenie krajne pravicového Rakúskeho identitariánskeho hnutia na Austrálčana Brentona Tarranta, ktorý predminulý piatok zaútočil na dve mešity v novozélendskom meste Christchurch a zabil 50 ľudí.
Dôvodom vyšetrovania je fakt, že šéf rakúskych identitariánov Martin Sellner dostal na účet finančný príspevok od Tarranta, ktorý bol neobvykle vysoký v porovnaní s inými príspevkami na činnosť identitariánov.
Spojenie s útokom popiera
Polícia v utorok prehľadala Sellnerov viedenský byt a zabavila mu viaceré elektronické zariadenia. „S útokom som nemal nič spoločné,“ uviedol vzápätí Sellner na Twitteri a dodal, že príspevok od Tarranta venuje na charitatívne účely.
Na dôsledné vyšetrenie možného prepojenia medzi Tarrantom a rakúskymi identitariánmi vyzval v utorok aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
Podozrivého strelca z Christchurchu obvinili, polícia sa ospravedlnila za chybu v spise
„Je dôležité, aby nezávislý súdny systém mohol využiť všetky spôsoby a zdroje pri vyšetrovaní a aby v spolupráci s bezpečnostnými službami odkryl tieto siete,“ vyhlásil Kurz.
Rakúske úrady už minulý týždeň zverejnili informáciu, že Tarrant pred svojím činom navštívil Rakúsko, neuviedli však kedy to bolo a ani s kým sa v tejto krajine stretol.
Spájajú ich s neonacistickými kruhmi
Sellner, študent filozofie a práva z Viedne, je najvýraznejšou postavou Rakúskeho identitariánskeho hnutia, ktoré je súčasťou paneurópskej siete hnutí identitariánov, často personálne prepojených s neonacistickými kruhmi. Hnutie sa stavia na odpor proti prisťahovalcom a ľuďom inej než bielej farby pleti a bojuje za uchovanie identity Európy ako územia patriaceho belochom.
Desaťtisíce ľudí sa zhromaždili na vigílii za obete útoku v mešitách v Christchurchi
Tarrant, ktorý 15. marca pozabíjal na Novom Zélande 50 ľudí, pred svojím brutálnym činom spísal 74-stranový manifest. Okrem iného uvádza, že pre útok mal požehnanie od Andersa Breivika, ďalšieho krajne pravicového masového vraha, ktorý v roku 2011 postrieľal na ostrove Utoya pri Osle 77 ľudí.
Ďalej píše, že chce útokom ešte viac polarizovať a destabilizovať Západ a chce tiež vyvolať nové kolo diskusií o práve vlastniť zbraň v Spojených štátoch. Ako píše, dúfa, že tieto hádky prerastú do občianskej vojny, na konci ktorej bude oddelenie rás.