BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Pokutu za porušenie zákona o štátnom jazyku bude po novom možné uložiť len v krajnom prípade a tieto sankcie sa nebudú týkať priamo občanov. Informoval dnes o tom minister kultúry Daniel Krajcer, s tým, že vláda novelu jazykového zákona schválila jednomyseľne.
“Téma, ktorá niekoľko rokov traumatizovala spoločnosť je vyriešená, aspoň na vládnej úrovni,” vyhlásil Krajcer. Zákon podľa jeho slov odstraňuje nezmyselné reštrikcie a stráži štátny jazyk.
Podľa ministra sankcie ostávajú v podobe krajného prostriedku, netýkajú sa občanov bez ohľadu na národnosť, slúžia len na vymožiteľnosť zákona. Ministerstvo bude pokuty udeľovať len v prípade, že pôjde o informácie pre verejnosť a informácie týkajúce sa života, zdravia, bezpečnosti a majetku občanov.
Zároveň bude možné pokutovať najviac do výšky 2 500 eur.
Bugár oceňuje zmeny v zákone
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár vníma novelu jazykového zákona, ktorú dnes na návrh ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) schválila vláda ako kompromis. ,,Tvrdíme, že sa skončí obdobie strachu občanov, ktorí sa báli používať svoj jazyk na úradoch bez ohľadu nato, či dôvod na ten strach bol alebo nie,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Bugár.
Podľa neho má súčasná legislatíva zlého ducha. Rokovania s ministerstvom kultúry označil za ťažké, zdĺhavé, ale korektné. Zdôraznil, že účasť premiérky Ivety Radičovej na nočnom rokovaní prispeli k tomu, aby dnes mohli obe strany hovoriť o dohode. Bugár oceňuje, že schválená legislatíva už nebude pokutovať fyzické ani právnické osoby, sankcie bude môcť ukladať len orgánom verejnej správy. Sankcie sa týkajú len prípadov, ak verejná správa nezverejní informácie v štátnom jazyku.
Tiež, ak nebudú v slovenčine informácie týkajúce sa života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku občanov. Predseda Mosta uznáva, že existujú prípady, keď je nevyhnutné používať štátny jazyk. ,,Viete si predstaviť, že miestny rozhlas vyhlási karanténu besnoty, alebo poľovačku v chotári len v menšinovom jazyku?“ spýtal sa rečnícky Bugár.
Dodal, že je logické a správne, ak takáto povinnosť existuje aj pri verejných nápisoch, napríklad s informáciou o deratizácii priestoru či pitnej vode. Podľa Bugára si Most na rokovaní s ministerstvom prechádzal paragraf po paragrafe. Tvrdí, že sa po celý čas snažil presvedčiť partnerov o zbytočnosti niektorých sankcií.
Zákon v súčasnej podobe napríklad ukladá povinnosť viesť agendy v štátnom jazyku. Bugár hovorí, že si v praxi nevie predstaviť, že existuje zdravotnícke zariadenie, kde majú kartotéku v inom, ako štátnom jazyku. Chápe však, že na ministra tlačili aj zástupcovia iných rezortov.
Na ministerstve pôdohospodárstva sa mení štátny tajomník
Vláda na svojom mimoriadnom piatkovom zasadnutí odvolala štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) Martina Ružinského.
Ako po rokovaní kabinetu uviedol hovorca predsedníčky vlády Rado Baťo, s platnosťou od 25. septembra sa štátnym tajomníkom stane József Nagy.
O dôvodoch tejto výmeny zverejnený návrh nehovorí. Poslanca Józsefa Nagya však jeho materská strana Most-Híd navrhovala na čelo obnoveného Ministerstva životného prostredia SR.
Nomináciu na post ministra zatiaľ koaliční partneri neschválili. Rezort životného prostredia by mal opäť vzniknúť 1. novembra.
Elektronické aukcie budú povinné od 1. januára
Vláda v piatok schválila povinné elektronické aukcie od 1. januára 2011. Uznesením uložila všetkým členom vlády a predsedom ostatných ústredných orgánov štátnej správy používať elektronickú aukciu pri zadávaní zákazky na dodanie a predaj tovaru okrem súťažného dialógu, rokovacieho konania bez zverejnenia a súťaže návrhov, ako aj pre zadávané zákazky na poskytnutie služieb a uskutočnenie stavebných prác, ak možno presne určiť technické požiadavky týkajúce sa predmetu zákazky a tiež pri zadávaní zákazky v rámci dynamického nákupného systému a pri opätovnom otvorení súťaže medzi všetkými účastníkmi rámcovej dohody.
„Zároveň uznesenie vlády zaväzuje uloženie všetkých týchto povinností vo všetkých troch bodoch všetkým rozpočtovým organizáciám, príspevkovým organizáciám, obchodným spoločnostiam so stopercentnou účasťou štátu a štátnym podnikom v pôsobnosti jednotlivých ministrov tiež od 1. januára 2011,“ uviedol Rado Baťo.
Kabinet zároveň odporučil aj guvernérovi Národnej banky Slovenska a generálnemu prokurátorovi, aby pri verejnom obstarávaní postupovali týmto spôsobom.
SITA