Demonštranti v Oaklande sa pustili do tvrdého boja proti policajtom. Oakland, 3. novembra 2011.Foto: SITA/AP
SITA
OAKLAND 3. novembra (WEBNOVINY) – Kalifornské prístavné mesto Oakland v stredu večer zaplnili tisíce demonštrantov, ktorí opäť protestovali proti sociálnej nerovnosti a nadvláde finančnej elity.
Podľa zdrojov tlačovej agentúry AFP sa zhromaždenie približne do polnoci (miestneho času) nieslo v pomerne pokojnej atmosfére, niekoľko desiatok výtržníkov však následne začalo hádzať kamene a fľaše, nakrátko obsadili prázdnu budovu a podpálili jednu z barikád.
Poriadková polícia odpovedala slzotvorným plynom, v snahe zastaviť násilie. Na stranu výtržníkov však pribehli aj mnohí účastníci pokojného protestu.
Denník Oakland Tribune informoval o zraneniach jedného z demonštrantov, ktorého odviezla sanitka. Počas zásahu podľa neho zadržali 30 až 40 osôb, polícia to však zatiaľ nepotvrdila.
Kalifornské prístavné mesto Oakland v stredu večer zaplnili tisíce demonštrantov, ktorí opäť protestovali proti sociálnej nerovnosti a nadvláde finančnej elity. Zhromaždenie sa približne do polnoci nieslo v pomerne pokojnej atmosfére, niekoľko desiatok výtržníkov však následne začalo hádzať kamene a fľaše, nakrátko obsadili prázdnu budovu a podpálili jednu z barikád. Poriadková polícia odpovedala slzotvorným plynom, v snahe zastaviť násilie. Na stranu výtržníkov však pribehli aj mnohí účastníci pokojného protestu.Foto: SITA/AP
Oaklandský obchodný prístav, ktorý je štvrtým najrušnejším v Spojených štátoch, v stredu musel prerušiť svoju prevádzku, keďže davy protestujúcich ľudí bránili zamestnancom v práci. Jeho vedenie však vo svojom vyhlásení uvádza, že nezaznamenalo žiadne zranenia, škody na majetku ani väčšie bezpečnostné problémy.
Ešte predtým sa tisíce demonštrantov zišli v centre Oaklandu, kde si pripomenuli udalosti z minulého týždňa, keď sa polícia snažila demonštrantov rozohnať slzotvorným plynom, pričom utrpel jeden z aktivistov vážne zranenia.
Nepokojmi v Oaklande pokračuje niekoľko týždňov trvajúca vlna protestov pod heslom Okupujte Wall Street, ktoré sa z východného pobrežia rozšírili do celých Spojených štátov.