MALACKY 23. máj (WebNoviny.sk) – Väčšina študentov cirkevných stredných škôl je podľa prieskumu rozhodnutá zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu (EP).
Niektorí nie sú rozhodnutí
Podľa slov prezidenta Združenia katolíckych škôl Slovenska Daniela Masaroviča, 66,7 percenta študentov oprávnených voliť je odhodlaných prísť v sobotu 25. mája k volebným urnám.
Do prieskumu sa zapojilo 810 študentov stredných škôl, ktorí už môžu voliť. 540 z nich sa vyjadrilo, že sa na voľbách zúčastnia (66,7 percenta), 121 študentov odpovedalo, že sa nezúčastnia (14,9 percenta) a 149 študentov uviedlo, že nevie alebo nebolo rozhodnutých (18,4 percenta).
Prejav priamej zodpovednosti
Pomerne vysoké percento mladých odhodlaných ísť v sobotu voliť, je podľa Masaroviča, výsledkom pravidelných diskusných fór so študentmi. Na školách sa snažia aj týmto spôsobom apelovať na mladých ľudí, aby sa zapájali do vecí verejných.
„Volebný akt je prejav priamej zodpovednosti za to, kto bude Slovensko zastupovať v tejto významnej inštitúcii,“ vysvetľuje študentom Daniel Masarovič, ktorý je zároveň aj riaditeľom Spojenej školy sv. Františka Assiského v Malackách.
Škola zorganizovala aj diskusiu o možnostiach jednotlivých poslancov europarlamentu ovplyvňovať politiku Európskej únie. So študentmi o tom diskutovala súčasná europoslankyňa Jana žitňanská.
Masarovič je presvedčený, že z jeho školy väčšina študentov pôjde voliť, lebo rozumejú, prečo je osobná účasť vo voľbách dôležitá.
Myšlienkové základy
„My im len predkladáme myšlienkové základy pre ich rozhodovanie, bez toho aby sme išli do toho, ktorý politický subjekt majú vo voľbách podporiť. Je to dlhá a náročná práca, ktorá si z našej strany vyžaduje permanentnú pozornosť aby sme mladých ľudí dokázali pozitívne ovplyvňovať smerom k ich angažovanosti,“ hovorí Masarovič.
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v EÚ 23. až 26. mája, pričom na Slovensku budú 25. mája. Slováci si môžu vyberať z 31 kandidujúcich politických strán a hnutí.
Voliť budeme 14 poslancov, pričom štrnásty poslanec nastúpi až po brexite. V minulých eurovoľbách bola na Slovensku volebná účasť 13 percent, účasť mladých ľudí len šesť percent.