Poisťovniam sa nepáči zníženie zdrojov na ich prevádzku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poisťovňa
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Zdravotné poisťovne sa búria proti návrhu Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré im chce okresať zdroje na bežnú prevádzku. Rezort zmenu navrhol v rámci novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá by mala byť účinná od apríla tohto roka.

Zmenu odôvodňuje potrebou dofinancovania rezortu a zvýšením objemu financií smerujúcich priamo na úhradu zdravotnej starostlivosti. Poisťovniam sa však zmena vzorca na výpočet percenta z vybraného poistného, ktorý môžu použiť na úhradu bežných prevádzkových činností, nepáči.

Podľa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne to bude znamenať „kritické obmedzenie zdrojov na základnú prevádzkovú činnosť poisťovne“. Proti sú aj súkromné poisťovne.

Dôvera argumentuje tým, že súkromná právnická osoba má prirodzenú motiváciu šetriť zdroje a rozdeľovať ich tak, aby bola schopná poskytnúť pre svojich poistencov nadštandardné služby a produkty, ktoré jej umožnia odlíšiť sa od ostatných účastníkov na trhu. „Zníženie teda môže paradoxne spôsobiť zhoršenie kvality poskytovaných služieb v rámci vykonávania verejného zdravotného poistenia,“ poukazuje poisťovňa.

Zároveň dodáva, že môže ohroziť aj vstup nových poisťovní na trh. Taktiež sa domnieva, že tento krok môže predstavovať v budúcnosti zásadnú prekážku financovania náročných inovácií ako sú zavedenie PCG, DRG, či eHealthu. Proti zmene je aj poisťovňa Union.

Pre niektorých je ministerský návrh mierny

Na druhej strane sa však našli aj takí, ktorým sa ministerský návrh zdá príliš mierny a v rámci pripomienkového konania žiadajú výraznejšiu redukciu financií určených na prevádzku. „Najmä Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera výrazne získali spojením zdravotných poisťovní (Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa, respektíve Dôvera a Apollo). Ak pôsobili zdravotné poisťovne samostatne, mali podstatne vyššie výdavky, ktoré sa fúziou redukovali, preto je redukcia správneho fondu o 0,5 % veľmi malá,“ tvrdí Asociácia nemocníc Slovenska.

Novela sa zároveň snaží pomôcť Všeobecnej zdravotnej poisťovni a zabrániť hrozbe zrušenia jej povolenia. Opätovne totiž posúva termín na splnenie nových parametrov pre vykazovanie platobnej schopnosti z konca júna roku 2012 na jún 2013. „Je potrebné vytvoriť dostatočný časový priestor na to, aby sa najväčšia zdravotná poisťovňa v záujme stabilizácie a následného skvalitňovania poskytovania zdravotnej starostlivosti dostala do takej hospodárskej kondície, aby nebola vystavená hrozbe zrušenia povolenia kvôli výsledkom hospodárenia z minulých období,“ konštatuje v návrhu rezort zdravotníctva.

Proti tomuto zámeru sa postavili súkromné poisťovne. „Nerozumeli sme odkladu ani prvýkrát, po prijatí novely právnej úpravy. Už vôbec nerozumieme opätovnému odkladu, kedy sa z neštandardného a prostredie deformujúceho precedensu stáva neštandardné a prostredie deformujúce pravidlo,“ tvrdí Dôvera.

Union dodáva, že ministerstvo tak porušuje rovnosť účastníkov systému verejného zdravotného poistenia. „Predmetným ustanovením dochádza k jednostrannému zvýhodňovaniu jednej z pôsobiacich zdravotných poisťovní zo strany štátu. Vzhľadom na postavenie predkladateľa návrhu, ktorým je Ministerstvo zdravotníctva SR, nepovažujeme za korektné, aby uvedeným spôsobom zvýhodňovalo subjekt, v ktorom má 100-percentnú majetkovú účasť,“ konštatuje poisťovňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR