Poistencom ZP Union hrozia od apríla problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: SITA

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Viac ako 50 malých zdravotníckych zariadení a najmenšia súkromná zdravotná poisťovňa (ZP) Union sa zatiaľ nedohodli na zvýšení platieb. Reálne tak hrozí, že nemocnice poslúchnu výzvu svojej asociácie a nepodpíšu s poisťovňou nové zmluvy. Tie súčasné pritom platia iba do konca marca.

Pre poistencov Unionu by to s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo, že od začiatku budúceho mesiaca im bude v niektorých zariadeniach poskytnutá iba neodkladná starostlivosť. Nemocnice chcú vyššie platby od poisťovne premietnuť do lepšieho finančného ohodnotenia svojich zamestnancov. Tlačia ich to do toho odbory.

Chystáme sa postupovať v súlade s uznesením prijatým na zhromaždení členov Asociácie nemocníc Slovenska, podpísali ho všetci,“ priblížil ďalšie kroky zariadení pre agentúru SITA viceprezident asociácie Peter Ottinger. Uznesenie hovorilo práve o neuzatváraní nových zmlúv so súkromnými poisťovňami.

Podľa Ottingera bude všetko jasné až na prelome marca a apríla. Ako dodal, Union ich zatiaľ na ďalšie rokovania nevyzval. Ak by sa tak stalo, on sám by ako riaditeľ nemocnice v Piešťanoch žiadal zmeny v úhradách za chirurgické oddelenia. Ak sa s poisťovňou nedohodne, je pripravený zmluvu nepodpísať. Očakáva, že rovnako budú postupovať aj ostatní.

Samotná zdravotná poisťovňa Union podľa svojej hovorkyne Judity Smatanovej aj naďalej verí, že sa so všetkými poskytovateľmi dohodne na zmluvných, ako aj na cenových podmienkach. Poisťovňa je pritom pripravená v rokovaniach pokračovať. So zástupcami uvedených zariadení sa naposledy stretla koncom februára, pričom sa dohodli na ďalších stretnutiach.

Napriek prijatému záveru asociácia odporučila členským nemocniciam, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv nové už neuzatvárali. Na základe tohto odporúčania dospel Union k záveru, že asociácia nemá záujem v rokovaniach pokračovať, a preto pristúpil k príprave návrhu zmluvných a cenových podmienok pre budúce zmluvné obdobie. Návrhy dodatkov budú členom asociácie doručené v najbližších dňoch,“ uviedla ďalej Smatanová.

Na poslednom spoločnom stretnutí pritom Union poskytovateľom prezentoval návrh možného navýšenia ceny za ukončenú hospitalizáciu na oddelení úrazovej chirurgie od začiatku apríla. Súčasná ako aj očakávaná ekonomická situácia a predpokladaný objem disponibilných finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia totiž podľa Smatanovej v súčasnosti nevytvára predpoklady pre ďalšiu úpravu cien.

Podobne ako v prípade Unionu budú pravdepodobne zariadenia postupovať aj v prípade najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera. I tá zatiaľ odmietla upraviť výšku platieb smerom nahor. „Predpokladáme, že rokovania s Asociáciou nemocníc Slovenska budú pokračovať v druhej polovici apríla. V súčasnosti máme platné zmluvy minimálne do 30. júna a žiadna nemocnica nám doteraz zmluvu nevypovedala,“ zhodnotila súčasnú situáciu špecialistka pre externú a internú komunikáciu poisťovne Radoslava Miklášová.

Jediná poisťovňa, ktorá deklarovala možnosť zvýšenia cien a objemov pre uvedené nemocnice, bola štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá ale ešte začiatkom februára uviedla, že sa na zlepšení finančného ohodnotenia bude podieľať podľa počtu svojich ošetrovaných pacientov v jednotlivých zariadeniach. Podľa Ottingera však zariadenia nemajú stále nič na papieri. „Všetko je to iba v pozícii prísľubu,“ uviedol.

Všeobecná zdravotná je podľa svojej hovorkyne Petry Balážovej aj naďalej pripravená podieľať sa na zvýšených nákladoch nemocníc súvisiacich s navrhovaným rastom platov percentom, ktoré zodpovedá zastúpeniu zdravotnej poisťovne na trhu. „Konkrétne navýšenie platieb bude záležitosťou rokovaní s jednotlivými členmi asociácie v priebehu marca tak, aby sa nové cenové podmienky mohli premietnuť do zmlúv od začiatku apríla,“ doplnila.

Nemocnice žiadajú od poisťovní viac peňazí na uspokojenie požiadaviek odborárov po vyšších mzdách. Tie mali pôvodne na základe rozhodnutia rozhodcu rásť v dvoch etapách, k 1. septembru minulého roka a k začiatku marca tohto roka. V oboch prípadoch si zdravotnícki zamestnanci mali polepšiť o 4 % a nezdravotnícki o 3 %. Podľa aktuálnych informácií by platy mali ísť hore od 1. apríla o 4 %. Podľa prezidenta odborárov Antona Szalaya ale ešte návrh dodatku ku kolektívnej zmluve nedostali. „Očakávame ho tento týždeň,“ dodal.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb rokoval so zdravotníckymi zariadeniami o zvyšovaní miezd už od júna 2008. Odborári pôvodne žiadali, aby si zdravotnícki pracovníci prilepšili o 10 % a nezdravotnícki o 7 %. Neskôr však priznali, že sú ochotní svoje požiadavky obmedziť. Odmietli však prepad miezd v zdravotníctve.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaUnion zdravotná poisťovňa