Pohoda 2010 bude aj o ľuďoch zo stanu, povedal Kaš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Silná a pozitívna energia, ktorú Michal Kaščák vždy cítil po skončení festivalu Pohoda, sa tento rok vytratila. Silný vietor, spadnutý stan, desiatky zranených, jeden mŕtvy a následná panika pri opúšťaní trenčianskeho letiska ju vzali so sebou – a takmer aj budúcnosť podujatia. „Celý ten čas, ktorý od tragédie ubehol, sme rozmýšľali, čo bude s festivalom. Po zvážení všetkých vecí sme sa rozhodli pokračovať. Je začiatok jesene, teda najvyšší čas začať s prípravami. Stále však zdôrazňujem, že my sme začali síce s prípravami, ale či to vyústi aj do samotného festivalu, je ešte otázka … ale my všetci dúfame, že áno,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA Kaščák.

Pri vyhodnocovaní situácie zo všetkých uhlov zavážilo aj to, že nikto z úzkeho tímu ľudí, ktorí mali festival na starosti „nepochybil, nepodcenil ani nezanedbal svoje povinnosti“. „Veľmi nám pomohla aj podpora ľudí. Podpora od návštevníkov, podpora od blízkych, od priateľov. Silná bola napríklad aj podpora od ľudí, ktorí boli priamo v stane a taktiež podpora od umelcov, agentov, ale hlavne si vážime podporu od ľudí, ktorí mohli byť v ohrození,“ spresnil Kaščák.

Od tragédie z 18. júla organizátori Pohody nad budúcnosťou festivalu neuvažovali. Čakali, kedy v nich dozrie rozhodnutie pokračovať. Kaščák o konkrétnych podobách, dramaturgii síce premýšľal, no až do momentu, keď oznámili ročník 2010 iba v hypotetickej rovine. „Určite pri tom budeme veľmi silno myslieť aj na nešťastie, ktoré ukončilo tento ročník,“ doplnil. Tragickú udalosť si aj naďalej všetci nesú v sebe. „Myslím si, že napriek tomu, že to pre nás nebolo jednoduché, sú tu ľudia, pre ktorých to bolo oveľa ťažšie a je nám ľúto, že festival priniesol aj taký veľký smútok … festival, ktorý je robený pre to, aby prinášal radosť, vyústil do takéhoto nešťastia,“ priznal. Praje si pritom, aby Bažant Pohoda 2010 bola na tom istom mieste ako doteraz a aby znovu priniesla ľuďom radosť a pocit bezpečia. Práve na tú vždy kládli maximálny dôraz. „Napriek tomu sa stala takáto tragédia,“ zamyslel sa Kaščák.

Paradoxné je pritom podľa neho to, že nemecká firma Bossert-Zelte, ktorá stan dodala, je práve tým typom firmy, ktorá „sotva vám dovezie tú stavbu, tak vám ukáže všetky certifikáty, stavebné knihy, ukáže vám, že na všetko má svoje atesty a všetko je v najlepšom poriadku“. „Takže z toho len vyplýva, že stopercentné garancie sa pri tomto type podujatia dať nedajú. My sme to vedeli predtým a teraz to už vieme na základe tejto nešťastnej skúsenosti. Kto by tvrdil, že stopercentné garancie bezpečnosti sa dať dajú, tak nehovorí pravdu,“ uviedol.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaščák