BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Zemplínsky podnikateľ Mikuláš Vareha, obvinený z daňového megapodvodu, zostáva za mrežami. Najvyšší súd SR zamietol na neverejnom zasadnutí jeho sťažnosť proti ďalšiemu rozhodnutiu o väzbe. Agentúre SITA to potvrdila kancelária predsedu NS SR.
Pôvodne 48-ročného podnikateľa stíhali za daňové prehrešky za takmer 29 miliónov eur, ale obvinenie mu postupne rozšírili o ďalšie delikty až do roku 2011 a dnes už suma, o ktorú údajne poškodil štát, presahuje 40 miliónov eur. Podnikateľa obvinili z trestného činu krátenia dane a poistného za fiktívne obchody, ktoré robil v desiatkach svojich obchodných spoločností s fiktívnym tovarom. Na ich základe si uplatnil odpočet DPH vo výške desiatok miliónov eur.
V kauze podnikateľa Mikuláša Varehu je podozrivý Maďar
Zarobil na lykožrútoch, ale aj hnoji
Vareha bol konateľom v 77 firmách, z ktorých 51 bolo registrovaných ako platcovia DPH. Podľa prokuratúry tieto spoločnosti medzi sebou čulo obchodovali, pričom dohody ich konateľ uzatváral ústne sám so sebou, platby sa realizovali v hotovosti, tovar neopustil sklady, neexistujú doklady o jeho preprave, vozidlá firmy používali len sporadicky a väčšina spoločností nemala zamestnancov. Napriek tomu týchto 51 firiem v rokoch 2007-2009 dosiahlo tržby 705 miliónov eur, pričom vyprodukovali stratu 109 miliónov eur. Tieto firmy obchodovali aj s takými komoditami ako lykožrút smrekový, maštaľný hnoj, drevené bránky a kolíčky, debničky a podobne. Teraz je Vareha vo väzbe a hrozí mu sedem až 12 rokov väzenia.
Medzičasom mu stíhanie rozšírili aj o iný druh deliktu. Na krku už má aj obvinenie zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, za čo môže dostať tri až osem rokov väzenia. Toto obvinenie sa spája so skutkami z rokov 2009 až 2010, keď ako konateľ spoločnosti vydal pokyny svojim zamestnancom, aby na dvoch parcelách v obci Malá Bara (v okrese Trebišov) bez povolenia vykonávali ťažobné práce pri terénnych úpravách. Ťažkými mechanizmami odbagrovali z parciel 8445 metrov štvorcových zeminy, ktorú odvážali na spevnenie hrádze vodnej nádrže. Podľa polície sa odstránením zeminy poškodilo životné prostredie, a to zničením chráneného biotopu európskeho významu. Obvinený svojím konaním podľa polície porušil zákon o ochrane prírody a krajiny, Obvodnému úradu životného prostredia vznikla škoda za viac ako 237-tisíc eur.