Podľa envirorezortu by sme emisie mohli predať aj Austrálii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nagy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Slovensko má na predaj 27 miliónov emisných jednotiek. Uvádza to ministerstvo životného prostredia v materiáli, ktorým chce informovať kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) na stredajšom pravidelnom rokovaní vlády. „Potenciálni kupci sa nachádzajú v krajinách Európskej únie, Japonsku (okrem vlády aj spoločnosti), Kanade, Austrálii, Novom Zélande,“ uvádza sa v dokumente s názvom Informácia k návrhu vecného harmonogramu pre výber poradcu na predaj priznaných jednotiek (AAU).

Envirorezort navrhuje predať voľné emisie v čo najkratšom čase. „Zásadnou podmienkou predaja je následná investícia získaných finančných prostriedkov do projektov, ktoré priamo znižujú emisie skleníkových plynov prostredníctvom tzv. Zelenej investičnej schémy,“ uvádza v predkladacej správe.

Ministerstvo navrhuje zásady, podľa ktorých by sa mali emisie predávať. „Proces predaja musí byť transparentný a do procesu bude zapojený jeden alebo viacero externých poradcov s medzinárodným kreditom, ktorých renomé je akceptované hlavnými hráčmi na uhlíkových trhoch, ktorý dostane od Ministerstva životného prostredia SR licenciu na zabezpečenie predaja AAU,“ uvádza sa v materiáli. Podľa envirorezortu musí externý poradca vyjadriť svoj záujem a seriózny prístup formou zloženia finančnej zábezpeky. Ministerstvo životného prostredia chce mať právo rokovať o predaji s ním vybranými záujemcami priamo. Do prípravy procesu bude zapojené aj ministerstvo financií.

O obchodovaní so slovenskými emisnými kvótami sa hovorilo hlavne v čase predchádzajúcej vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa vtedajšej opozície ministerstvo životného prostredia v roku 2008 nevýhodne predalo 15 miliónov ton emisných limitov za takmer 76 miliónov eur americkej garážovej firme Interblue Group LLC. Firma v decembri 2009 zanikla bez vedomia slovenského envirorezortu, pričom dlhovala slovenskej strane doplatok 15 miliónov eur. Peniaze mali byť viazané na projekty Zelenej investičnej schémy, ktorú však firma Interblue Group spochybnila a tak Slovensku doplatok nezaplatila. Nástupníctvo prebrala Interblue Group Europe zo Švajčiarska, ktorú však ministerstvo životného prostredia neuznalo. Súčasný minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) vlani pred Vianocami podal na prokuratúre v súvislosti s kauzou emisií trestné oznámenie na predstaviteľov americkej spoločnosti Interblue Group bez určenia konkrétnych mien. Dôvodom sú podozrenia z podvodu. Nagy podal trestné oznámenie napriek obave, že rezort doplatok 15 miliónov eur aj tak nezíska.

Najznámejšia kauza envirorezortu v predchádzajúcom vládnom období poznačila aj slovenskú politickú scénu. Dvaja ministri životného prostredia, ktorých nominovala koaličná SNS, prišli o kreslo. Prvým bol Ján Chrbet, ktorý s Interblue podpísal zmluvu a druhým Viliam Turský, ktorý ju nedokázal zrušiť. Obaja tvrdili, že Slovensko emisie predalo najvýhodnejšie. Po odvolaní Turského premiér Robert Fico porušil koaličnú zmluvu a rezort životného prostredia odobral SNS. Za dočasného šéfa dosadil koncom augusta 2009 vicepremiéra Dušana Čaploviča. Ten začiatkom septembra 2009 vypovedal opčnú zmluvu s firmou Interblue Group. Čaploviča po dvoch mesiacoch úradovania v envirorezorte nahradil nominant Smeru-SD Jozef Medveď, ktorý úradoval do 30. júna 2010, keď dočasne zaniklo aj samostatné ministerstvo životného prostredia.

Emisie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na Slovensku za 20 rokov klesol počet emisií o tretinu

Emisie skleníkových plynov sa na Slovensku znížili oproti roku 1990 o 34 percent. Podľa Ministerstva životného prostredia SR si tak naša krajina plní záväzky vyplývajúce z Kjótskeho protokolu. Takisto v oblasti odpadových vôd došlo v porovnaní s rokom 1990 k poklesu približne o 56 percent, uviedol na tlačovej besede pri predstavovaní Správy o stave životného prostredia SR v roku 2009 generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Daniel Schmidtmayer.

Ako ďalej uviedol, v roku 2009 dosiahla rozloha našich chránených vtáčích území 23,5 percenta z celkovej rozlohy SR. V Rakúsku bola táto rozloha približne 11,8, v Českej republike 12,3, v Maďarsku 14,5 a v Poľsku 15,6 percenta.

Správu o stave životného prostredia SR vydáva envirorezort prostredníctvom Slovenskej agentúry životného prostredia už 17 rokov. O stave v Európe informuje Európska environmentálna agentúra pravidelne v päťročných intervaloch. „Každý má právo na priaznivé životné prostredie a objektívne informácie o jeho stave,“ povedal minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ChrbetJozef MedveďJózsef NagyRobert Fico
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR