BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Sobotňajšie rokovanie Ústrednej rady SDKÚ-DS, ktoré má byť vo Zvolene, je podľa analytika Jána Baránka poslednou príležitosťou pre stranu Mikuláša Dzurindu ako zastaviť negatívny vývoj preferencií.
Ako uviedol Baránek dnes pre agentúru SITA, z rady musí prísť zmysluplné posolstvo. „Dzurinda musí presne povedať, ako chce krízu riešiť, čo chce robiť po voľbách a čo urobí SDKÚ-DS, aby sa jej aspoň do istej miery vrátili voliči. Toto všetko musí zajtra zaznieť,“ zdôraznil analytik.
Strana sa môže revitalizovať s novým vedením
Ak to zmysluplne zaznie v jednoznačnom pomenovaní korunných princov SDKÚ-DS, tak si Baránek vie predstaviť, že SDKÚ napriek hrozným preferenciám v NR SR bude a bude sa revitalizovať po voľbách s novým vedením. „Potenciál súčasného vedenia sa vyčerpal,“ konštatoval.
Podľa Baránka vedenie strany by mal prebrať niekto z trojice Lucia Žitňanská, Pavol Frešo alebo Ivan Štefanec. „Za istých okolností stále môže úlohu zohrať Radičová. Ak sa už však rozhodla, musela by to rozhodnutie zmeniť. Momentálne bez Radičovej to vychádza na niekoho z dvojice Žitňanská – Frešo,“ dodal Baránek. Keď v strane nedôjde k revitalizácii, môže sa podľa neho stať, že kresťanská časť politikov SDKÚ-DS sa integruje do KDH, z ktorého aj vyšli.
Ako uviedol pre agentúru SITA predseda Ústrednej rady SDKÚ-DS Jozef Mikuš, na rokovanie prídu okrem jej členov aj všetci kandidáti na poslancov NR SR, pretože modrí v sobotu zároveň v Banskobystrickom kraji štartujú ostrú predvolebnú kampaň.
Rada SDKÚ-DS chce motivovať členov
Vedenie SDKÚ-DS chce na rokovaní rady najmä burcovať svojich členov po nelichotivých prieskumoch verejnej mienky. Rada by mala mať motivačný charakter. „Veľký dôvod na potľapkávanie však nie je,“ povedal jeden z poslancov NR SR, ktorý však nechcel byť menovaný. Podľa iného poslanca zas chce situácia riešenie, nejakú ranu. „Len o tom, že nás všetci bijú, to je málo,“ uviedol s tým, že nestačí len povedať, že nenecháme sa biť, urobíme.
Podľa niektorých sa mobilizačné rokovanie rady, kam príde zo 120 jej členov množstvo nespokojných, môže zmeniť na kritiku do vlastných radov. „Treba otvoriť diskusiu, čo nie je v SDKÚ-DS zvykom. Musíme o situácii diskutovať. Výsledkom by mala byť sebareflexia. Musíme ukázať, že ak nie sú schopní sebareflexie jednotlivci, tak strana áno,“ povedal ďalší z oslovených poslancov SDKÚ-DS. Najdôležitejším odkazom rady by tak podľa neho malo byť, že strana vie ponúknuť v budúcnosti alternatívu.
Ani nespokojní členovia v SDKÚ-DS však nehovoria o rezignácii predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu tri týždne pred parlamentnými voľbami. Vedia si však predstaviť, že by Dzurinda ešte pred voľbami oznámil, že na povolebnom straníckom kongrese by už na lídra SDKÚ-DS nekandidoval.
Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že SDKÚ-DS skončí po marcových voľbách mimo parlamentu.
Ako uviedol dnes pre agentúru SITA, posledné prieskumy verejnej mienky, ktoré boli zverejnené tento týždeň, skôr naznačujú trend znižovania podpory voličov, ich váhanie a zneistenie.