Podiel osôb so zdravotným postihnutím na Slovensku dosahuje 31 % v populácii nad 16 rokov, čo je výrazne viac než priemer Európskej únie, kde tento podiel predstavuje 27 %.
Vyplýva to z najnovších údajov Eurostatu týkajúcich sa zdravotného postihnutia v rámci Európskej únie (EÚ), na ktoré upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). Rozdiel sa výrazne zväčšuje po prekročení veku 45 rokov, čo môže byť spôsobené nezdravým životným štýlom a kvalitou zdravotnej starostlivosti.
Podiel ľudí na Slovensku, ktorí pracujú na dobu určitú, patrí medzi najnižšie v Únii. Takto sú zamestnávaní najmä mladí
Podobne ako v iných štátoch EÚ, aj na Slovensku je vyšší podiel zdravotne postihnutých žien (33 %) v porovnaní s mužmi (28 %). Na úrovni EÚ tento rozdiel medzi pohlaviami predstavuje priemerne päť percentuálnych bodov. Zatiaľ čo v Európskej únií sa prejavuje korelácia medzi príjmovými kvintilmi a mierou postihnutia, pričom vyšší príjem zodpovedá nižšiemu podielu postihnutých.
Na Slovensku takýto vzťah neplatí. Najvyšší podiel osôb so zdravotným postihnutím bol zaznamenaný v treťom príjmovom kvintile. Medzi osoby so zdravotným postihnutím patria jedinci s dlhodobým telesným, mentálnym, intelektuálnym alebo zmyslovým postihnutím, ktoré im môže prekážať v plnej a účinnej účasti na živote spoločnosti.