Víziu využitia potenciálu Dunaja vo viacerých oblastiach mal jeden z realizátorov budovateľ a neskôr aj generálny riaditeľ VODOHOSPODÁRSKEJ VÝSTAVBY, ŠTÁTNEHO PODNIKU, ktorý 24.októbra 1992 o 9.05 dal pokyn „SYPTE“, čo bol začiatok prehradzovania starého koryta Dunaja a začiatok prevádzky Vodného diela Gabčíkovo.
Hovoríme o pánovi Júliusovi Binderovi. Po viac ako tridsiatich rokoch na jeho počesť podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba spolu s generálnym riaditeľom podniku Petrom Moldom odhalili pamätný kameň v parku Vodného diela Gabčíkovo. Kameň sa nachádza len pár krokov od zrenovovaného Infocentra s interaktívnymi panelmi, holografickou projekciou, 3D virtuálnou prehliadkou či simulátorom operátora plavebných komôr, kde je zároveň umiestnená busta tohto vizionára.
Dnes toto najväčšie vodné dielo na Dunaji každoročne plavebnými komorami preplaví vyše 15-tisíc lodí, 6 miliónov ton tovaru a do 500-tisíc osôb. Vďaka elektrárni, ktorá je súčasťou diela dokáže vyrobiť až 10 % z celkovej spotreby energie na Slovensku. Okrem toho plní aj úlohu ochrany územia pred povodňami a zlepšuje kvalitu pitnej vody.
Vodné dielo Gabčíkovo je výkladnou skriňou štátneho podniku VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK, ktorý sa už viac ako sedem dekád podieľa na výstavbe vodných stavieb, ich využitia v energetike, priemysle, ako aj potrebe odkanalizovania rozvojom infraštruktúry v okolí stavieb, vyrovnania sa s povodňami a to pri rešpektovaní zásad ochrany životného prostredia.
Informačný servis