Pocta vizionárovi, ktorý stojí za Vodným dielom Gabčíkovo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
22_09_12 15.jpg
Foto: Vodohospodárska výstavba

Víziu využitia potenciálu Dunaja vo viacerých oblastiach mal jeden z realizátorov budovateľ a neskôr aj generálny riaditeľ VODOHOSPODÁRSKEJ VÝSTAVBY, ŠTÁTNEHO PODNIKU, ktorý 24.októbra 1992 o 9.05 dal pokyn „SYPTE“, čo bol začiatok prehradzovania starého koryta Dunaja a začiatok prevádzky Vodného diela Gabčíkovo.

Hovoríme o pánovi Júliusovi Binderovi. Po viac ako tridsiatich rokoch na jeho počesť podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba spolu s generálnym riaditeľom podniku Petrom Moldom odhalili pamätný kameň v parku Vodného diela Gabčíkovo. Kameň sa nachádza len pár krokov od zrenovovaného Infocentra s interaktívnymi panelmi, holografickou projekciou, 3D virtuálnou prehliadkou či simulátorom operátora plavebných komôr, kde je zároveň umiestnená busta tohto vizionára.

22_06_07 25.jpg
Foto: Vodohospodárska výstavba

Dnes toto najväčšie vodné dielo na Dunaji každoročne plavebnými komorami preplaví vyše 15-tisíc lodí, 6 miliónov ton tovaru a do 500-tisíc osôb. Vďaka elektrárni, ktorá je súčasťou diela dokáže vyrobiť až 10 % z celkovej spotreby energie na Slovensku. Okrem toho plní aj úlohu ochrany územia pred povodňami a zlepšuje kvalitu pitnej vody.

Vodné dielo Gabčíkovo je výkladnou skriňou štátneho podniku VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK, ktorý sa už viac ako sedem dekád podieľa na výstavbe vodných stavieb, ich využitia v energetike, priemysle, ako aj potrebe odkanalizovania rozvojom infraštruktúry v okolí stavieb, vyrovnania sa s povodňami a to pri rešpektovaní zásad ochrany životného prostredia.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VVB Vodohospodárska výstavba