Počet náhodne otrávených detí šokuje, lákajú ich najmä farby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieta
Foto: SITA

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Lekári v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava (DFNsP) za posledný rok ošetrili na urgentnom príjme 48 detí, ktoré sa otrávili čistiacimi prostriedkami, kozmetikou a inými látkami bežne dostupnými v domácnosti.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická. V piatich prípadoch museli deti po otrave látkami bežne dostupnými v domácnosti hospitalizovať.

Najčastejšou vekovou kategóriou pri náhodných otravách sú deti vo veku od jedného do siedmich rokov. Ako informovala Kamenická, u najmenších detí prevládali najmä otravy po prehryznutí farebných vankúšikov s tekutými pracími prostriedkami.

Nebezpečné vdýchnutie peny

Takýchto prípadov mali za posledný rok na urgentnom príjme štrnásť. V dvanástich prípadoch to boli čistiace prostriedky používané v kuchyni a na toaletách, nasledovali repelenty, hnojivá, jed na potkany, šampóny, mydlá, vonné oleje, lepidlá a iné prostriedky. Kamenická upozorňuje, že malé deti lákajú farebné kapsule pracích práškov práve pre ich vzhľad, farbu a vôňu.

Obal týchto kapsúl sa v ústach detí rýchlo rozpustí a obsah môžu následné prehltnúť. Nebezpečné to je v tom, že obsah kapsúl po požití pení a u dieťaťa môže vyvolať vracanie a hnačku z podráždenia tráviaceho traktu. ,,Nebezpečné je pritom vdýchnutie peny pri vracaní a vznik chemického zápalu pľúc s potrebou antibiotickej a podpornej liečby a v závažných prípadoch aj podávanie kyslíka s následnou hospitalizáciou,“ povedala lekárka Oddelenia urgentného príjmu Edita Tikovičová, lekárka oddelenia urgentného príjmu.

Vracanie nevyvolávajte

Nemocnica, lekar,skumavky
Foto: SITA/Diana Černáková

Od augusta 2012 do augusta 2013 museli v DFNsP po náhodnej otrave hospitalizovať päť detí.

Pacientov s ťažkými otravami, ktorým zlyhávajú životné funkcie a potrebujú intenzívnu starostlivosť, lekári hospitalizujú na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Podľa Kamenickej ročne hospitalizujú tri až štyri deti s ťažkými otravami spôsobenými čistiacimi prostriedkami bežne používanými v domácnostiach. Tieto deti majú najmä problémy s dýchaním, poškodením ústnej dutiny či pažeráka.

Ak dieťa náhodne užije prostriedky bežne používané v domácnosti, lekári odporúčajú vytrieť ústa a nevyvolávať zvracanie, nepodávať tekutiny a jedlo, informovala Kamenická. Dieťa treba hneď previezť na vyšetrenie v sede alebo polosede. Ako prevenciu lekári odporúčajú skladovať pracie, čistiace či iné prostriedky mimo dosahu detí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať