Doprajte svojim deťom prázdniny bez mokrých príhod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Foto: Pomocovanie.sk

BRATISLAVA 1. júla (WBN/PR) – A prázdniny sú konečne tu! Väčšina detí sa už nevie dočkať, kedy sa vyberú k starým rodičom, na dovolenku s rodičmi alebo čo by vyviedli so svojimi kamarátmi v detskom tábore tento rok.

Avšak až 10 – 15 % detí starších ako 5 rokov si tieto chvíle nemôže užiť naplno. Jednoducho sa v noci pomočujú. Hanbia sa za tento svoj problém a častokrát radšej zostanú doma. Ak sa aj napriek tomu rodičia rozhodnú stráviť s nimi dovolenku mimo domu, je pre nich omnoho ťažšie zabezpečiť pre svoje dieťa všetko potrebné tak, aby týmto nepríjemným „príhodám“ dokázali zabrániť.

Nenechávajte preto seba ani svoje dieťa takto trpieť a čo najskôr navštívte detského lekára, ktorý vám pomôže tento problém riešiť. Pretože nočné pomočovanie sa dá liečiť!

Čo je nočné pomočovanie detí?

O nočnom pomočovaní detí hovoríme vtedy, ak dochádza u dieťaťa staršieho ako 5 rokov k nekontrolovateľnému úniku moču počas spánku. Stretávame sa s ním veľmi často – po alergii je druhým najčastejším problémom detí. Trpia ním chlapci aj dievčatá (častejšie však chlapci). S vekom dieťaťa síce môže nočné pomočovanie ustúpiť, avšak asi u 2 % dospelých pretrváva. Nočné pomočovanie môže mať aj genetickú predispozíciu. Ak sa prejavilo aspoň u jedného z rodičov, je vyššia pravdepodobnosť, že sa bude vyskytovať aj u dieťaťa.

Aké sú príčiny vzniku nočného pomočovania detí?

Pomerne rozšírený názor je, že nočné pomočovanie sa objavuje iba u detí, ktoré žijú v akejkoľvek psychickej nepohode (nezhody v rodine, zlá atmosféra v školských zariadeniach a iné). Opak je však pravdou. Častokrát sa objaví u detí, ktoré prežívajú šťastné detstvo.

Príčina vzniku nočného pomočovania je fyziologická – ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme (vazopresín). V noci sa jej tvorí viac, a tým sa zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. U detí s nočným pomočovaním je často v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu. Následne sa u takýchto detí vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou.

Ako je možné nočné pomočovanie liečiť?

Základom úspešnej liečby je návšteva detského lekára, ktorý urobí základné vyšetrenia, zváži nutnosť vyšetrenia dieťaťa detským nefrológom alebo iným odborníkom. Detský nefrológ po anamnéze a vstupných vyšetreniach vylúči iné ochorenia močového ústrojenstva a navrhne spôsob liečby. Vyšetrenie je bezbolestné a spočíva vo vyšetrení moču na zistenie prítomnosti infekcie, oboznámení sa lekára s pitným a spánkovým režimom dieťaťa a v ultrazvukovom vyšetrení močového systému.

Liečba nie je jednorazová, ale je dlhodobá a jej dodržiavanie môže napomôcť dieťaťu v získavaní čoraz väčšej istoty v ovládaní svojho tela a postupnom zvládaní nočného pomočovania. Pozostáva zo štyroch základných pilierov:

1. Dodržiavanie režimových opatrení – správny pitný režim

– Dôležité je zabezpečiť dieťaťu správny príjem tekutín – väčšinu tekutín by malo prijímať dopoludnia, po 17. hodine by už nemalo prijímať skoro žiadne tekutiny, poobede a večer je potrebné sa vyhýbať nevhodným nápojom a potravinám: nápoje s obsahom teínu a kofeínu (kola, čierny čaj), sladené nápoje, korenisté, sladké a slané jedlá, polievky, kompóty, ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody (melón, uhorky), pozor treba dať aj na príjem „skrytých“ tekutín (napr. pri večernom umývaní zubov).

2. Správny mikčný režim

– Dieťa je potrebné naučiť na správny režim močenia počas dňa – základom je pravidelné močenie každé 2 – 3 hodiny, návšteva toalety je nevyhnutná aj pravidelne tesne pred spánkom.

– Dieťaťu pomôže aj ukladanie na spánok v pravidelnom čase.

3. Psychologická podpora

– Základom je podpora dieťaťa z psychologickej stránky – je potrebné podporiť jeho sebavedomie a uistiť ho, že sa neodlišuje od iných detí a pri dodržiavaní pokynov lekára je možné nad nočným pomočovaním vyhrať.

4. Medikamentózna liečba

– Ak sa pri liečbe neosvedčia režimové opatrenia, lekár navrhne aj medikamentóznu liečbu.

– Pri tomto spôsobe liečby je okrem správneho užívania lieku dôležitá aj spolupráca s lekárom v tom, aby mal k dispozícii presné údaje o objeme tekutín, ktoré dieťa prijalo a o množstve moču, ktoré počas dňa vymočilo. Tieto údaje zbiera rodič spolu s dieťaťom počas 4 dní a zaznamená ich do Pitnej a mikčnej karty, ktorú prinesie potom lekárovi.

Nočné pomočovanie je ochorenie, ktorého liečba je síce náročná a dodržiavanie režimových opatrení je pre celú rodinu vyčerpávajúce. Odmenou však pre všetkých rodičov bude šťastné a pokojné dieťa, ktoré si bude môcť užiť naplno všetky krásne chvíle, ktoré k šťastnému detstvu patria.

Viac informácií nájdete aj na stránke www.suchapostielka.sk, kde vám v poradni anonymne poradí odborník na detskú nefrológiu.

Inšpiráciou a povzbudením pre vás môže byť aj príbeh Adamka, ktorý spolu so svojou rodinou úspešne zvládol liečbu:

https://www.youtube.com/watch?v=g2i1sdRHuC8

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia