BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Počet Slovákov, ktorí trpia cukrovkou, sa každý rok zvyšuje. Počet diagnostikovaných z celkového počtu obyvateľov stúpol zo 4,9 percenta v roku 2001 na 6,3 percenta v roku 2010. Cukrovka postihuje viac ženy ako mužov a podľa zdravotníckych organizácií a lekárov si cukor v krvi treba nastavovať celý život.
V roku 2010 zomrelo na cukrovku na Slovensku 651 ľudí. Toto číslo nezahŕňa pacientov, ktorí podľahli sprievodným ochoreniam postihujúcim diabetikov. Medzi najčastejšie sprievodné ochorenia diabetikov patria vysoký krvný tlak, komplikácie s obličkami, očné ochorenia, srdcový infarkt či cievne mozgové príhody.
Tieto ochorenia vznikajú najmä zmenami krvných ciev, a preto je dôležité nastavovanie cukru v krvi po celý život a dobré zaškolenie diabetika. Podstatou cukrovky je absolútny (diabetes I. typu) alebo relatívny (diabetes II. typu) nedostatok inzulínu, čo je hormón produkovaný v podžalúdkovej žľaze – pankrease.
Najviac diabetikov žije na Slovensku v Bratislavskom a Nitrianskom kraji a najmenej ich býva v Prešovskom a Žilinskom kraji. V súčasnosti sa na Slovensku na cukrovku lieči asi 340-tisíc ľudí a ich počet neustále stúpa. Prevažná väčšina ochorení je cukrovka II. typu.
Informácie agentúre SITA poskytol Peter Gschwendt z Národného centra zdravotníckych informácií.